– Kezdtünk örülni, hogy végre megvan a rendelet, ami normális megoldást jelent a betegeknek, de aztán csalódtunk – mondta Gyurisné Török Éva, a szegedi Kígyó Patika vezetője, amikor arról kérdezte a lap, mit szól hozzá, hogy a korábbi ígéret ellenére továbbra sincs hol leadni a használt injekciós tűket és fecskendőket a betegeknek.
Az országos tiszti főorvos januárban azt ígérte, még az év első felében megoldást találnak a problémára. Júniusban aztán az EMMI rendeletet adott ki, ami arról szól: ezután hivatalosan a járó- és fekvőbeteg-ellátó intézményeknek kell átvenniük és kezelniük a használt tűkből, fecskendőkből és infúziós szerelékekből álló speciális lakossági gyógyszerhulladékot. A visszagyűjtést pedig úgy kell megoldaniuk, hogy a betegek éjjel-nappal, segítség nélkül hozzáférjenek a gyűjtőedényekhez. Bár a rendelet augusztus 12-étől hatályos, úgy tűnik, a probléma mégsem oldódik meg egy csapásra.
A rendelet egyik alpontja ugyanis a visszagyűjtési rendszer kialakítására további 18 hónapot ad a kórházaknak és szakrendelőknek – hívta fel figyelmünket érdeklődésünkre az állami fenntartású egészségügyi intézmények kommunikációjára jogosult Állami Egészségügyi Ellátó Központ.
