A program célja, hogy a csatlakozó szervezetek közreműködésével megfelelő és garantált minőségű étrend-kiegészítők forgalmazását biztosítsuk, beleértve a hamisításmentességet. Ez a gyógyszertáraknak törvényben rögzített egészségügyi feladata és a gyógyszerészek szakmai/etikai kötelessége is, írja a kamara honlapja.
A program lényege, hogy
- az önkéntesen csatlakozott étrend-kiegészítő gyártók és forgalmazók, valamint gyógyszer-nagykereskedők vállalják, hogy csak megfelelő minőségtanúsítási eljárással garantált, biztonságos étrend-kiegészítőket, speciális gyógyászati célra szánt tápszereket vagy élelmiszereket forgalmaznak,
- a programhoz önként csatlakozott gyógyszertárak pedig azt vállalják, hogy csak a programban részt vevő beszállítótól szereznek be lakossági értékesítésre szánt étrend-kiegészítőket, speciális gyógyászati célra szánt tápszereket vagy élelmiszereket – természetesen a „profilrendelet” előírásainak figyelembe vételével.
A Biztonságos Étrend-kiegészítő Program alapítói a MÉKISZ, a MAGYOSZ, a HENT, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetsége és a gyógyszerészek képviseletében a kamara. A szabályzat értelmében a csatlakozás a gyártók-forgalmazók, a nagykereskedelmi tevékenységet végzők és a gyógyszertárak, valamint egyéb, az érintett termékkör forgalmazására jogosultak részére – a szabályzat elfogadásának kötelezettségével – biztosított. A már csatlakozott gyártók, forgalmazók, nagykereskedők és gyógyszertárak, valamint a támogatók listája a MÉKISZ honlapján (www.mekisz.hu) az önszabályozás menüpont alatt megtalálható és ott olvasható a szabályzat, a követelményrendszer, a kockázatértékelő adatlap, a beszállítói nyilatkozat valamint a gyógyszertárak csatlakozási nyilatkozata is.
Azok a gyógyszertárak, amelyek eddig nem csatlakoztak, csatlakozási szándékukat a csatlakozási nyilatkozat kitöltésével és a kamara hivatalába történő eljuttatásával nyilváníthatják ki.
