Húsz egészséges embert arra kérték, hogy éjszakánként már koplaljanak annak érdekében, hogy reggel vért tudjanak venni tőlük. Ezután a résztvevők fele 30 gramm eritritet tartalmazó italt kapott, míg a csoport másik fele ugyanennyi cukrot magában foglaló folyadékot. 30 perc múltán újból vért vettek tőlük.
Mint kiderült: az eritrit szintje ezerszeresére nőtt a vérben az ezt tartalmazó ital fogyasztása után, míg a cukros italtól kis mértékben nőtt meg a vércukorszint. Már ez is aggasztónak tűnik, de az igazi meglepetés a vérlemezke-aktivitásban volt tetten érhető. Fokozódott ugyanis a véralvadás mértéke.
Az új tanulmány fókuszában a hagyományos cukorral történő összevetés volt, és mint azt Hazel is hangsúlyozza: kiderült, hogy míg a cukor nem befolyásolja a véralvadást, az eritrit igen.
A publikációt a CNN-nek nyilatkozva élesen bírálja a Calorie Control Council nevű iparági szervezet, mondván a fogyasztóknak óvatosan kell kezelniük ezeket a megállapításokat: szavaik szerint a „korlátozott számú”, 10 alany túlzóan sok eritritet kapott, ami majdnem négyszerese annak, amit az Egyesült Államokban egy ital maximálisan tartalmazhat, írja a hvg.hu.
Borítókép: archív

