hero

Forrás:

hvg.hu

Rovat:

Kutatás
Becsült olvasási idő: 1 perc
Megduplázhatja a vérrögképződés kockázatát az eritrit

Több mint a kétszeresére növelheti a vérrögképződés kockázatát az eritrit nevű kalóriamentes édesítőszer az egészséges emberek esetében is – állapították meg a hvg.hu szerint a Cleveland Clinic szív- és érrendszeri központjának kutatói. 

Húsz egészséges embert arra kérték, hogy éjszakánként már koplaljanak annak érdekében, hogy reggel vért tudjanak venni tőlük. Ezután a résztvevők fele 30 gramm eritritet tartalmazó italt kapott, míg a csoport másik fele ugyanennyi cukrot magában foglaló folyadékot. 30 perc múltán újból vért vettek tőlük.

Mint kiderült: az eritrit szintje ezerszeresére nőtt a vérben az ezt tartalmazó ital fogyasztása után, míg a cukros italtól kis mértékben nőtt meg a vércukorszint. Már ez is aggasztónak tűnik, de az igazi meglepetés a vérlemezke-aktivitásban volt tetten érhető. Fokozódott ugyanis a véralvadás mértéke.

Az új tanulmány fókuszában a hagyományos cukorral történő összevetés volt, és mint azt Hazel is hangsúlyozza: kiderült, hogy míg a cukor nem befolyásolja a véralvadást, az eritrit igen.

A publikációt a CNN-nek nyilatkozva élesen bírálja a Calorie Control Council nevű iparági szervezet, mondván a fogyasztóknak óvatosan kell kezelniük ezeket a megállapításokat: szavaik szerint a „korlátozott számú”, 10 alany túlzóan sok eritritet kapott, ami majdnem négyszerese annak, amit az Egyesült Államokban egy ital maximálisan tartalmazhat, írja a hvg.hu.

Borítókép: archív

Kvízek
Kiemelt rovataink