Sok a felmerülő kérdés a gyógyszergyártókra kivetett új különadóval kapcsolatban
2022. december 23-án megjelent, majd másnap hatályba is lépett a kormány 582/2022. számú rendelete az extraprofit adókról szóló 197/2022. számú kormányrendelet módosításáról, amely kiterjeszti a nyári különadó-szabályozást többek között a gyógyszergyártók számára is. Bár a szabályok első ránézésre egyértelműnek tűnhetnek, számos gyakorlati kérdés merül fel a különadó kötelezettség megállapítása kapcsán.
Ennyi különadót fizethet a Richter
A Richter Gedeon Nyrt. bejelentése szerint az extraprofit adókról szóló, december 23-án megjelent kormányrendelet alapján a társaság 2022-ben várhatóan 28 milliárd forint gyógyszergyártási különadót fizet.
A biztonságos betegellátást veszélyezteti a gyógyszerforgalmazók újabb különadója
A forint árfolyamának folyamatos gyengülése, a pandémia, majd az ukrán háború már eddig is súlyosan veszélyeztette a biztonságos hozzáférést számos modern gyógyszeres terápiához, amit a különadó aránytalan és nagymértékű emelése csak tovább tetéz, és aminek egyelőre beláthatatlan következményei lehetnek. Az innovatív gyógyszergyártók – mint ahogyan a múltban is minden alkalommal, amikor erre szükség volt – felelősen vállalják a rájuk rótt kötelezettségeket. Ugyanakkor leszögezik, hogy a döntést elhibázottnak és veszélyesnek tartják, illetve a helyzet kiegyensúlyozásához a gyógyszerekhez való hozzáférés kiszámíthatóságát megerősítő, azonnali, érdemi és támogató intézkedésekre van szükség. Ennek érdekében az AIPM a szakmai párbeszéd haladéktalan megindítását, valamint a gyógyszeriparral kötendő új megállapodás keretében a hozzáférés gyorsítását és kiszámíthatóságát erősítő közös intézkedési terv megvalósítását kéri az új kormánytól.
Rejtély, ki fizeti majd a gyógyszeripari különadót
Az ágazat már most is jelentős adó- és járulékbefizető, a gyógyszerkassza minden ötödik forintját a gyártók fizetik be, részben különadók formájában, írja a VG.
Különadó: mégsem kell majd megfizetni?
Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökével, Hankó Zoltánnal egyeztetett a patikákat sújtó különadó kérdésben, tudta meg a Világgazdaság.
Adózó-társat keres a MAGYOSZ
Megosztaná az iparági extra adó fizetésének kötelezettségét a gyógyhatású készítmények forgalmazóival Szabó László, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének alelnöke.
Kutatói állások szűnnek meg Budapesten
Bezárja 40 diplomást foglalkoztató budapesti regionális kutatáskoordinálási irodáját az AstraZeneca - írja a HVG legfrissebb számában.
A gyógyszeripar készen áll az egyeztetésre a különadó kivezetéséről

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete üdvözli a kormányzat költségmegtakarítási és a gazdaság fejlődését javító törekvéseit, mellyel csökkenteni kívánja Magyarország eladósodottságát - áll a szervezet közleményében. Mint írják, túlzó mértékűnek tekintik azonban a gyógyszeriparra háruló adó mértékét, mely a régióban és hazánkban egyaránt példátlanul magasnak tekinthető.
