Becsült olvasási idő: 1 perc
Stroke-ra aszpirint

A Lancetben jelent meg az a tanulmány, mely szerint a stroke tüneteit észlelve érdemes azonnal aszpirint alkalmazni, írja a hazipatika.com.

A The Lancet tudományos folyóiratban ismertetett felfedezés, a tanulmány szerzője, Peter Rothwell oxfordi kutató szerint az orvosoknak arra hívja fel a figyelmét, hogy az említett tünetekkel diagnosztizált betegeknek haladéktalanul adják be a gyógyszert, s nem várjanak szakemberek értékelésére vagy vizsgálati eredményekre – olvasható az egészségportálon. Jelenleg aszpirin olyan stroke-on vagy a "mini-stroke"-on (tranziens ischaemiás attack, TIA) átesett betegeknél alkalmazható, akiknél csökkenteni akarják egy újabb szélütés bekövetkezésének kockázatát kórházi vizsgálatok alapján és hosszabb távon.
 
Ez a kockázatcsökkenés körülbelül 15 százalékos lehet. Azonban egy korábbi tanulmány során Rothwell és munkatársai kiderítették, hogy az azonnali kezelést követően a TIA sokkal kedvezőbb kimenetelű lehet.
"A komoly szélütés kockázata nagyon magas közvetlenül a TIA vagy mini-stroke után (körülbelül1000-szer nagyobb a valószínűsége, mint egyébként), de csak néhány napig" – idézi a portál Rothwellt.
 
Rothwell és csapat tudta, hogy a korábban eredményesen alkalmazott gyógyszerkoktél egyik komponense az aszpirin volt, de azt is tudták, hogy az aszpirin hosszú távú hatása a stroke megelőzésében csak mérsékelt. A kutatók arra gondoltak, hogy az aszpirin hatása annál erősebb lesz, minél hamarabb alkalmazzák. "Ha ez így van, akkor az aszpirin azonnali szedése a figyelmeztető tünetek megjelenése esetén nagyon értékes lehet" –  jegyezte meg Rothwell. A hazipatika.com-on folytatódik a cikk. 
Kvízek
Kiemelt rovataink