A rendeletalkotási utasítás körül forrnak az indulatok, erről is beszélt a Pénzcentrumnak Szabó János Ferenc, a Bio és Gyógynövény Kereskedők Szövetségének (BIGYOX) elnöke.
A mi kereskedelmi szegmensünk haldoklik, napról napra egyre több olyan kis üzlet zár be, ami vitamin és étrend-kiegészítő forgalmazásával foglalkozik, fogalmazott a szövetség elnöke, aki szerint a helyzet fenntarthatatlanságáért egyértelműen a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytató néhány magyar gyártó a felelős. A szövetség 2022-ben kezdett el foglalkozni a behatóan a témával, ekkor készítették azt a komplex szakmai előkészítő anyagot, ami az étrend-kiegészítő forgalmazásával kapcsolatos anomáliákat a törvényhozók elé tárta.
Ennek a hozománya lett a 2024-es rendeletalkotási utasítás.
Azonnal nekiálltunk és kidolgoztuk a szaküzlet definícióját, kritériumait. Nagyon sok háttéranyagot készítettünk a kormány részére, ami segíti a munkájukat abban, hogy ez a rendelet részletszabályaiban is egy jó legyen - fogalmazott Szabó János Ferenc.
A kisvállalkozásokat tömörítő BIGYOX ugyan stratégiai megállapodást kötött a patikák képviselőivel, azonban Szabó János Ferenc szerint a „patikákhoz hasonló pozitív hozzáállást a magyar gyártók képviselői felől már nem érezték”. Az elnök hangsúlyozta, ők egyértelműen a magyar fogyasztók érdekeit képviselik, amikor kiállnak amellett, hogy bizonyos étrend-kiegészítők forgalmazását szabályozni kell.
Egy vitaminnak vagy étrend-kiegészítőnek önmagában is van kockázata, de főleg akkor, ha kombináltan más készítményekkel fogyasztják. Ezért meg kell adni a fogyasztónak a kérdezni tudjon, még azelőtt, hogy eldöntené, hogy étrend-kiegészítőt vagy vitamint szed - fogalmazott Szabó János Ferenc, aki szerint a veszélyességre jó példa a Q10 étrend-kiegészítő szedése például akkor, ha valaki egyébként valamilyen más okból vérhígítót is szed.
Az elnök szerint a gyártók minél szélesebb körben forgalmaznák termékeiket, ez azonban a BIGYOX számára elfogadhatatlan.
Éppen ezért a BIGYOX azt a javaslatot tette a patikákkal közösen, hogy Magyarországon étrend-kiegészítők és vitamintermékek kizárólag patikákban és minősített bio- és gyógynövény szaküzletekben legyenek árusíthatóak abban az esetben, ha bármelyik készítményben az egy-egy egyedi hatóanyag mennyisége eléri vagy meghaladja a napi ajánlott beviteli érték (NRV) 50 százalékát.

