Becsült olvasási idő: 1 perc
Összefüggést találtak a D-vitamin-hiány és a demencia kialakulása között

A Dél-Ausztrál Egyetem szakembereinek új genetikai kutatása közvetlen kapcsolatot talált a demencia (időskori elbutulás) és a D-vitamin-hiány között, számol be az eredményekről a hvg.hu.

A szakemberek az Egyesült Királyság Biobank 294 514 résztvevőjének adatait elemezték, és az alacsony D-vitamin szint (25 nmol/l) hatását, valamint a demencia és a stroke kockázatát vizsgálták. Megállapították, hogy az alacsony D-vitamin szint alacsonyabb agytérfogattal, valamint a demencia és a stroke fokozott kockázatával járt együtt, és a genetikai elemzések a D-vitamin-hiány és a demencia ok-okozati hatását is alátámasztották. A kutatók úgy vélik, hogy egyes populációkban a demenciás esetek akár 17 százaléka is megelőzhető volna, ha az emberek D-vitamin szintje a normál szinten (50 nmol/l) lenne – írja a hvg.hu.

„A D-vitamin egy úgynevezett hormon-prekurzor, amelynek széles körben elterjedt hatásait, többek között az agy egészségére gyakoroltat is egyre inkább ismerik, de mostanáig nagyon nehéz volt megvizsgálni, mi történne, ha meg tudnánk akadályozni a D-vitamin-hiányt" – írja Elina Hyppönen professzor, az Ausztrál Precíziós Egészségügyi Központ vezető kutatója és igazgatója az American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban.

Kvízek
Kiemelt rovataink