Forrás:

Index

Rovat:

Kutatás
Becsült olvasási idő: 1 perc
Hatékony lehet a stevia kivonat hasnyálmirigyrák ellen

A stevia banánlevélből származó probiotikummal történő erjesztése hatékony rákellenes szerré válhat, írja az Index.

Elpusztítja a hasnyálmirigyrákos sejteket, miközben megkíméli az egészségeseket. A titok a CAME nevű, anyagcsere során keletkező anyagban rejlik, írja a  Journal of Molecular Sciences nyomán az Index.

Korábbi vizsgálatokból kiderült, hogy a steviát fogyasztók vércukorszintje közvetlenül ebéd után szignifikánsan alacsonyabb volt, mint a szacharózt fogyasztóké, és nem mutatkozott benne jelentős ingadozás. Inzulinszintjük is alacsonyabb volt étkezést követően, mint az aszpartámmal vagy szacharózzal élőké. Most az is bebizonyosodott, hogy a stevia és a probiotikumok együttes alkalmazása meglepő, célzott rákölő hatást eredményez.

A Hirosimai Egyetem kutatócsoportja szerint amikor banánlevélből izolált baktériumokkal erjesztik, a steviakivonat elpusztítja a hasnyálmirigyrák-sejteket, de nem károsítja az egészséges vesesejteket.

Fontos, mert globálisan a hasnyálmirigyrák előfordulási és halálozási aránya folyamatosan emelkedik, az ötéves túlélési arány pedig kevesebb mint 10 százalék.

A hasnyálmirigyrák rendkívül invazív, és hajlamos az áttétképzésre; jelentős rezisztenciát mutat a meglévő kezelésekkel – például a műtéttel, a sugárterápiával és a kemoterápiával szemben. A baktériumokkal történő fermentáció viszont szerkezetileg megváltoztathatja a steviát, bioaktív metabolitokat hozhat létre. Ez a mikrobiális átalakulás valószínűleg a felhasznált baktériumtörzs specifikus enzimjeinek köszönhető.

Borítókép: AI

Kvízek
Kiemelt rovataink