Forrás:

Telex

Rovat:

Kutatás
Becsült olvasási idő: 1 perc
Egy mRNS-alapú terápia alkalmas lehet arra, hogy univerzális vírusgyógyszer legyen belőle

Egy kutatócsoport az immunrendszer mRNS segítségével történő aktiválásával alkotnák meg a minden vírustól védő gyógyszert, írja a Telex.

A gondolatmenet az volt, hogy a vírusok ellen nemcsak specifikus antitesteket termel a szervezetünk, hanem a sejtek interferonokat is kibocsátanak, amelyek aztán rengeteg különféle, a vírusok leküzdéséhez fontos fehérje termelését indítják be.

Ezek kombinációja hatékony védekezésre teszi alkalmassá az immunrendszerünket, a vírusok azonban annyira gyorsan szaporodnak, hogy sok esetben nincs ideje felállni ennek a védekezési mechanizmusnak, mielőtt nagyon betegek lennénk. Ha viszont eleve aktivált állapotban van, akkor legrosszabb esetben is megússzuk egy enyhe betegséggel. A kutatók eredetileg interferonokkal akartak dolgozni, de az ilyen gyógyszereknek komoly mellékhatásai lehetnek, ezért inkább az aktiválódó fehérjéket juttatták be a sejtekbe mRNS segítségével.

Ez az emberi sejtekkel végzett kísérleteknél hatékony is volt, amikor pedig hörcsögök tüdejébe juttatták el ezt a koktélt, annyira jó eredményeket produkált például a Covid ellen, hogy a kutatók szerint megvan benne a potenciál ahhoz, hogy tényleg minden vírusos megbetegedés ellen hatásos legyen. Ez nagyon hasznos lenne, mert a jelenlegi gyógyszerek csak konkrét vírusok ellen működnek, ellentétben például a bakteriális fertőzések kezelését forradalmasító penicillinnel, vagy a ma ismert antibiotikumokkal, írja a Telex.

Kvízek
Kiemelt rovataink