hero

Forrás:

Szegedi Tudományegyetem

Rovat:

Képzés
Becsült olvasási idő: 2 perc
Negyedszázados jubileumot ünnepeltek a szegedi Gyógyszerésztudományi Karon

Idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának legfiatalabb intézete, a Klinikai Gyógyszerészeti Intézet.

Az 1999-ben még mindössze 3 fővel induló kari egység mára több mint 20 munkatárssal végzi elkötelezett oktató- és kutatómunkáját – sokan közülük a kezdetek óta részesei az Intézet felvirágoztatásának. Meghatározó szerepet töltenek be a hazai gyógyszerészképzésben és -továbbképzésben, és emellett a gyógyszertári asszisztensek képzésében és továbbképzésében is aktívan részt vállalnak. Nemzetközileg elismert kutatási tevékenységükre és számos területen kimagasló eredményeikre az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) is épít. Az egykori kollégák és tanítványok büszkék az intézetben elsajátított betegközpontú és gyakorlatorientált szemléletre, amely a gyógyszerkutatástól a gyógyszertári munkáig a legváltozatosabb területeken segíti a szakmai munkát.

Valószínűleg kevesen tudják, hogy a klinikai gyógyszerészet gyökerei az Egyesült Államokba, a San Francisco-beli Kaliforniai Egyetem Gyógyszerészeti Fakultására nyúlnak vissza: 1965-ben itt nyitották meg azt a kórházi gyógyszertárat, amely kulcsszerepet játszott a klinikai gyógyszerészet gyakorlatának kifejlődésében. Talán nem szerénytelenség azt állítani, hogy valami hasonló történt Szegeden is, ahol 25 évvel ezelőtt, 1999-ben – akkor még a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem keretein belül – a Gyógyszerésztudományi Kar 6. intézeteként kezdte meg működését a Klinikai Gyógyszerészeti Intézet, amely ma már nemcsak a Kar életére, hanem az egész szegedi betegellátás működésére jelentős hatással van. A Klinikai Gyógyszerészeti Intézet megalapításával egy újfajta, beteg- és gyakorlatorientált oktatás indult el, amely az elmúlt negyedszázad során sok száz gyógyszerészhallgató szemléletét formálta – közülük nagyon sokan ma Szegeden vagy az ország más részein tevékenykednek klinikai gyógyszerészként, vagy a szakma más területein kamatoztatják az itt megszerzett tudást. E gondolatokkal nyitotta meg az Intézet ünnepi rendezvényét prof. dr. Csupor Dezső jelenlegi intézetvezető, aki a kar alumnijaként személyes emlékeket is őriz az Intézet életének kezdeteiről és annak első vezetőjéről, dr. Soós Gyöngyvér professzor asszonyról, akinek a neve egybeforrt az Intézet nevével, és elkötelezett tenni akarása utódai és kollégái munkáját is áthatja.

Az intézetalapítás gondolatának megszületésekor talán az akkori döntéshozók sem látták előre, hogy idővel mekkora hatással lesz a Klinikai Gyógyszerészeti Intézet a Kar életére, az elmúlt 25 év azonban egyértelmű bizonyítéka annak, hogy kiváló döntést hoztak – summázta a régi-új egység jelentőségét dr. Sovány Tamás, az SZTE Gyógyszerésztudományi Karának oktatási dékánhelyettese a jubileumi rendezvényen (Szeged, 2024. szeptember 20.). Az a kitartó építkezés és a bámulatos oktató munka, amit az Intézet dolgozói az elmúlt két és fél évtizedben tanúsítottak, méltán vezetett el ahhoz, hogy az innen kikerülő, naprakész tudással rendelkező gyógyszerészeket egyenrangú partnerként fogadják el az orvos kollégák, és a betegágy mellett jelen lévő klinikai gyógyszerészek szerves részei legyenek a gyógyító teamnek, hatékonyan támogatva a személyre szabott betegellátást.

Dr. Bokor Dóra szakgyógyszerész cikkét ITT olvashatja

(Fotó: SZTE/Kovács-Jerney Ádám)

Kvízek
Kiemelt rovataink