Minderről Botz Lajos, a PécsiTudományegyetem főgyógyszerésze beszélt a Medical Tribune Stratégia és taktika az egészségiparban címmel megrendezett konferenciáján. A Népszabadság tudósítása szerint kórházi gyógyszerhiány évente 400-450 milliós többletköltséget okoz az amúgy egyre kevesebb pénzből gazdálkodó intézményeknek. A hiány a legolcsóbb és a legdrágább készítményekből fordul elő. A hiánygyógyszerek pótlására a pécsi egyetemen is úgynevezett egyedi importtal próbálnak időről időre orvossághoz jutni. Mint mondta: talán már nincs olyan pontja a világnak, amellyel ne „üzleteltek volna”.
Az Európai Kórházi Gyógyszerészeti Szövetség nyáron tette közzé az európai gyógyszerhiányokkal kapcsolatos felmérését, eszerint a kórházi-klinikai gyógyszerészek 99 százaléka tapasztalt gyógyszerhiányt az elmúlt évben; 63 százalékban heti vagy akár napi szinten, és a gyógyszerészek 50,7 százaléka szerint mindez a közvetlen betegellátásra is negatív hatással van. Emiatt aztán a kórházak gyakran nem is jelentik időben a hatóságoknak, ha egy-egy fontos szerből a gyártó nem szállít, mert pusztán a hiány hírére a többiek azonnal spájzolni kezdenek.
A teljes cikkért kattintson ide!
