A keleti vakcinával oltottak számára az utazás nem könnyű, ugyanis számos ország csak az Európai Gyógyszerügynökség által elfogadott vakcinával oltott állampolgárokat engedi be, vagyis azoktól, akik Szputnyikot vagy Sinopharmot kaptak, a legtöbb helyen továbbra is tesztet kérnek. A harmadik oltás lehetőségével viszont felcsillant a remény, hogy az utazás számukra is könnyebbé válhat, de hiába. Zöld utat ugyanis csak azok kaphatnak, akik két nyugati vakcinát kaptak, vagyis még egy negyedik oltás is kellene a szabad mozgáshoz.
Csupán egyetlen kiskapu van, de ezzel a lehetőséggel is csak a kínai vakcinával oltottak élhetnek. Ők ugyanis kérhetnek harmadik oltásként Janssent, ami egydózisú vakcinaként egy oltás után is teljes védelmet nyújt, az uniós beutazási szabályok pedig ezzel összhangban készültek el. A harmadik oltás szakmai protokollja szerint a szputnyikosok viszont nem kérhetnek Janssent, ami azt jelenti, hogy az utazás számukra továbbra is nehézkes marad.
Az emlékeztető oltásokat a következőképpen lehet kombinálni:
- AstraZeneca (vektorvakcina): Pfizer, Moderna, Sinopharm, AstraZeneca
- Janssen (vektorvakcina): Pfizer, Moderna, Sinopharm, Janssen
- Moderna (mRNS): Sinopharm, Janssen, AstraZeneca, Moderna
- Pfizer (mRNS): Sinopharm, Janssen, AstraZeneca, Pfizer
- Sinopharm (inaktivált): Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Sinopharm
- Szputnyik V (vektorvakcina): Pfizer, Moderna, Sinopharm, Szputnyik
Ennek ellenére a lap információi szerint vannak olyan, szputnyikkal oltott állampolgárok, akik a szakmai ajánlások ellenére is beadatták a Janssent harmadik oltásként – történt ehhez hasonló többek közt Győrben is –, illetve a napokban több olvasó is jelezte, hogy az utazásból fakadó nehézségeket így szeretnék orvosolni.
A témában megkeresték Falus András immunológust, aki elmondta, hogy ezt a két vakcinát nagyon nem érdemes keverni. Mind a Szputnyik, mind a Janssen vektorvakcina, ráadásul mindkettő ugyanazt az adenovírust tartalmazza. Ez azt jelenti, hogy a két adag orosz oltóanyag által keletkezett immunválasz semlegesíti a harmadikként beadott Janssent, vagyis ez a kombináció kifejezetten hátráltatja a védelem kialakulását. Semmiképp sem ajánlom, komoly gondokhoz vezethet – jelentette ki Falus András immunológus, akadémikus.
