Forrás:

KardioKözpont
Becsült olvasási idő: 3 perc
Élethosszig szedni kell a vérnyomáscsökkentő gyógyszereket?

Amikor valakinél a kardiológus felállítja a magas vérnyomás diagnózisát, felmerülhet a kérdés, hogy vajon meddig kell szedni a felírt magas vérnyomás gyógyszert? Csökkenhet, esetleg nőhet a szedett orvosság dózisa vagy akár teljesen más készítményre lehet szükség? Ezeket a kérdéseket járta körbe Petróczy Natália, a Kardioközpont – PrimaMedica belgyógyásza, magas vérnyomás specialista.

Akinél felállítják a magas vérnyomás betegség diagnózisát, annak számolnia kell azzal, hogy ezután egy életen át figyelni kell a vérnyomására. Ez azonban nem feltétlenül egy szomorú kötelességet jelent, sokkal inkább érdemes ezt egy figyelmeztető jelnek tekinteni, ami azonban nem csak az orvosi ellenőrzés és kezelés, hanem az életmód jelentőségére is felhívja a figyelmet. Az így nyert tudatossággal ugyanis akár az egészségi állapot egésze is javulhat, nem csupán a vérnyomás rendeződhet. Különösen igaz ez az életmódban bevezetendő változtatások eredményeire!

A mozgás és a táplálkozás döntő jelentőségű

Meglepő lehet, de az étrendben bevezetett változások is viszonylag gyorsan hatnak. A megfelelő táplálkozásterápia (Pl. DASH-diéta) a szisztolés vérnyomást 5,5 Hgmm-rel, a diasztolés vérnyomást 3,0 Hgmm-rel képes csökkenteni. (DASH – Dietary Approachesto Stop Hypertension, amely étrendként alapvetően zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona, rostban gazdag fogások és telítetlen zsírsavak fogyasztására épül.) Az is ismert tény, hogy a sóbevitel csökkentése is mérhető eredményt hoz.

A rendszeres mozgás nem csak fiziológiai hatásai miatt képes csökkenteni a magas vérnyomást, de olyan „mellékhatása” miatt is, mint a fogyás. Egy kilogrammos testsúlycsökkenés körülbelül 1 Hgmm-es szisztolés és 1 Hgmm-es diasztolés vérnyomáscsökkenést eredményez. A súlyvesztés ráadásul a szívre és a mozgásszervekre helyeződő nyomást is csökkenti.

Ugyanakkor bizonyos esetekben a gyógyszeres kezelés is szükséges. 160/100 Hgmm fölötti vérnyomásnál, szövődmények és társbetegségek esetén is nagy szerepe van ugyan az életmódkezelésnek, de a gyógyszeres kezelés mellett. 

Mennyi idő alatt csökkenti a gyógyszer a vérnyomást?

Amikor egy páciensnek felírjuk a magas vérnyomás gyógyszert, szinte mindenki megkérdezi, hogy ezek mennyi idő fognak hatni, mikor lesz újra normális a vérnyomásuk – mondja Petróczy Natália, a Kardioközpont – PrimaMedica belgyógyásza, magas vérnyomás specialista. - A válasz azonban sosem egy fix adat, hiszen olyan tényezőktől függ, mint például, hogy milyen magasak az értékek, milyen módszerekkel próbálkozik a csökkentés érdekében, és milyen az illető alapvető egészségi állapota. A gyógyszerek – például az ACE inhibitorok vagy az angiotenzin receptor blokkolók, a kácium-csatorna gátlók és a thiazid-származékok, valamint a béta-blokkolók - jellemzően már néhány nap alatt képesek csökkenteni a vérnyomást, és ezáltal hosszútávon csökkentik többek közt a szívinfarktus és a stroke rizikóját. Az akár napokon belül észlelhető a vérnyomáscsökkenés mellett, a stabil, tartós hatás 4-6 hét múlva áll be, ezért nem célszerű túl gyorsan, túl gyakran változtatni az alkalmasnak vélt gyógyszereket – kivéve természetesen mellékhatás vagy hatástalanság esetén. 

Ha már normális a vérnyomás, miért kell szedni a gyógyszert?

A fogalmak tisztázása érdekében érdemes tudni, hogy valaki akkor is magas vérnyomás betegként van számon tartva, ha az összetett kezelés hatására a vérnyomásértékei normálisak. Éppen ezért is annyira fontos, hogy rendszeresen, az orvos által előírt időközökben vegyen részt a kontroll vizsgálatokon, hiszen az életmód, az általános egészség és társbetegségek mind komoly hatással lehetnek a vérnyomásra. Bármelyik elem változásával a vérnyomás is változhat – jó és rossz irányba is. 

Magas vérnyomás betegeknek éppen ezért különösen fontos a rendszeres, otthoni és szakorvos által végzett ellenőrzés –hangsúlyozza Petróczy Natália. – Az, hogy a betegnek élete végéig gyógyszert kell-e szednie, minden esetben egyedi döntés alapján dőlhet el. Ha sikerül a kezdeti stádiumban elcsípni a hipertóniát, és a páciens elkötelezett az életmódváltás mellett, elképzelhető, hogy csak átmenetileg kell szedni a vérnyomáscsökkentő gyógyszert, és az pár hónap múlva akár el is hagyható. Ez történhet a terhesség utolsó hetében, és a szülés során fellépő hipertónia is megszűnhet a szülés után pár héttel, akárcsak a menopauza által provokált magas vérnyomás.

Más esetben az életmód kezelés hatására szóba jöhet a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek dózisának csökkentése. Azt is látni kell azonban, hogy mindez fordítva is: rossz irányú életmódváltozás és/vagy társbetegségek fellépte a szükséges gyógyszerelés emelését, váltását eredményezhetik.

Borítókép: archív/adobestock

Kvízek
Kiemelt rovataink