Forrás:

Pénzcentrum
Becsült olvasási idő: 1 perc
Vitaminok és étrend-kiegészítők: ajánlott vagy ellenjavallt?

Bár a vitaminok túladagolása veszélyes lehet, a klinikai vizsgálatok eredményei gyakran ellentmondásosak, derül ki a Pénzcentrum összeállításából.

 Az antioxidánsokkal (béta-karotin, C- és E-vitamin) végzett kettős vak, placebokontrollos vizsgálatok nem igazolták, hogy ezek megelőznék a rákot vagy a szív- és érrendszeri betegségeket. Sőt, egyes kutatások szerint a béta-karotin nagy dózisban növelheti a tüdőrák kockázatát, különösen dohányosoknál, míg a magas E-vitamin-bevitel vérzéses stroke-ot okozhat.

Az Egyesült Királyságban a közegészségügyi ajánlás szerint mindenkinek érdemes D-vitamin-kiegészítőt szednie októbertől márciusig. Egy vizsgálat kimutatta, hogy bár a D-vitamin nem csökkentette a szív- és érrendszeri betegségek vagy a rák előfordulását, 17%-kal csökkentette a rákos haláleseteket, és két év szedés után 25%-kal a súlyos, áttétes rákos megbetegedéseket.

Az újabb kutatások szerint a multivitaminok napi szedése előnyös lehet, különösen idősebb felnőtteknél. Manson Physician's Health Study II vizsgálata 8%-os csökkenést mutatott a rákdiagnózisok számában azoknál, akik 11 éven át napi multivitamint szedtek. A 70 év felettieknél ez a csökkenés 18% volt. A 2023-as COSMOS vizsgálatban a multivitamint szedőknél 60%-kal lassult a kognitív hanyatlás három év alatt a placebócsoporthoz képest, írja a Pénzcentrum.

Borítókép: adobestock/archív

Kvízek
Kiemelt rovataink