A Karolinska Institutet kutatói a Journal of the American Medical Association (JAMA) folyóiratban tették közzé az eredményeket, amelyek több mint 2,4 millió Svédországban született gyermekből álló országos kohorsz adatainak elemzéséből származnak.
A svéd kutatók 26 évig követték az országos adatbázisban szereplő gyerekek egészségügyi leleteit, köztük testvérekét is, aszerint, hogy az anya a terhesség alatt fogyasztott-e paracetamolt, vagy sem.
A kutatás során a szakértői csapat a teljes populációban a paracetamolnak kitett gyerekek között az autizmus, az ADHD és az értelmi fogyatékosság kis mértékben megnövekedett kockázatát találta, ahogy a korábbi tanulmányok is. A tanulmány szerzői azonban nem találtak megnövekedett kockázatot akkor, amikor testvéreket hasonlítottak össze úgy, hogy az egyik testvér a méhben paracetamolnak volt kitéve, a másik pedig nem.
A kutatók szerint a tanulmány eredményei jó hírrel szolgálhatnak azoknak a szülőknek, akik fájdalom- vagy lázcsillapításként paracetamolt használnak, mivel kevés biztonságos alternatíva áll rendelkezésre ezekre a terhesség idején. A tanulmány szerzői szerint az idegrendszeri fejlődési rendellenességek statisztikailag megnövekedett kockázata az anyaméhben a paracetamolnak kitett gyermekeknél valószínűleg más tényezőkre vezethető vissza, írja a Telex.
Borítókép: archív

