Forrás:

Forbes
Becsült olvasási idő: 1 perc
Állást foglalt a WHO a GLP-1 gyógyszerekről

A GLP-1 típusú gyógyszerek gyártásának növelését, az árak csökkentését és közös beszerzési mechanizmusok bevezetését sürgeti a WHO a Forbes szerint. 

A WHO első alkalommal adott ki iránymutatást az elhízás kezelésére szolgáló GLP–1 gyógyszerek használatáról. A szervezet feltételekhez kötötten ajánlja ezeket a készítményeket hosszú távú terápiaként a 30-as vagy magasabb BMI-vel rendelkező felnőtteknek – a várandósokat leszámítva –, egészséges étrenddel és mozgással kiegészítve.

A szervezet szerint a legnagyobb akadály ma a hozzáférés. Még a gyártás bővülése mellett is 2030-ra az érintettek kevesebb mint 10 százaléka juthat hozzá GLP–1 terápiához.

A WHO főigazgatója arra figyelmeztetett, hogy megfelelő intézkedések nélkül a gyógyszerek tovább növelhetik az egyenlőtlenségeket a gazdagabb és szegényebb országok között.

A szervezet a gyártás növelését, az árak csökkentését és közös beszerzési mechanizmusok bevezetését sürgeti – hasonlóan a HIV-programok sikeres modelljéhez. A WHO 2026-ban a kormányokkal együtt dolgozik majd azon, hogy a GLP–1 terápia a leginkább rászorulókhoz jusson el, miközben az elhízás gazdasági hatása évi 3 billió dollárra nőhet 2030-ra, írja a Forbes.

Kvízek
Kiemelt rovataink