A dán Novo Nordisk gyártó súlycsökkentő, de alapvetően a 2-es típusú cukorbetegségre kifejlesztett gyógyszere könnyű fogyást ígér és a tanulmányok szerint hoz is a használóinak. A mellékhatások emésztőszervrendszeri problémákat okozhatnak, ám a készítmény egyben jótékonyan hathat a vesebetegségre. Az ilyen, GLP-1-alapú készítményeket már tesztelik, hogyan hatnak más krónikus betegségekre.
Két, egymástól független vizsgálat is arra a következtetésre jutott, hogy a készítményt használó cukorbetegeknél több mint kétszer nagyobb valószínűséggel diagnosztizáltak NAION betegséget, mint azoknál, akik más cukorbetegség elleni gyógyszert szedtek.
Az egyik dán tanulmány több mint 400 ezer cukorbeteg adatain alapult, akiknek negyedét kezelték Ozempickel, míg a másik több mint 44 ezer olyan dán cukorbeteg adatait vette figyelembe, akik 2018 és 2024 között kapták az injekciót, valamint közel 17 ezer olyan norvég beteg adatait, akik 2018 és 2022 között szedték a gyógyszert.
A hír nem sokkolta a Novo Nordisk részvényeit: 0,1 százalékot veszítettek az értékükből a bejelentést követően, írja a VG.
Borítókép: archív/AdobeStock

