Becsült olvasási idő: 1 perc
Gyógyszerbiznisz krumplinyomóval

A Panaszkönyv annak járt utána, hogy a most lebukott és bezárt gyógyszertárak milyen módszerekkel trükköztek, és hogyan csempésztek ki több százezer doboznyi medicinát az országból.

A vizsolyi Attila Patika és budapesti Lánchíd Gyógyszertár után idén lakat került a Pázmány Péter Patikára és a Bercsényi Gyógyszertárra is. A bakonyszombathelyi Szent Hildegárd gyógyszertár és két fióktelepének kereskedelmi engedélyét pedig felfüggesztették.

Az ok, feltehetően minden esetben ugyanaz volt. Pult alól kereskedtek a gyógyszerekkel, melyeket óriási haszonnal – akár háromszázszoros áron – is el tudtak adni. Többen már előzetesben vannak kábítószer-csempészet miatt, több embert pedig meggyanúsítottak.

Mivel a gyártó vagy nagykereskedő minden patikába leszállított készítményről elektronikus számlát ad és nyilvántartást is vezet, a feketézőknek nincs könnyű dolguk. A legális kereskedés látszatát fenntartva kell túladniuk a készítményeken, hogy ez senkinek ne szúrjon szemet. Erre pedig a legkülönbözőbb technikák állnak a rendelkezésre.

„Az egyik az, hogy berendeli és készleten van nála, papíron ott van, mintha nem fogyott volna el. Raktárkészleten van, és közben elvitték” – mondta el Németh Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke.

A bűnözői csoportok orvosi pecsétet és vényeket is hamisítanak, adásvételt színlelnek, így a rendszerben szabályszerű eladás rögzül – számolt be a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának elnöke, Ilku Lívia.

Honnan szerzik a vényeket?

Hamisítják. Kinyomtatják nyomdában, és azzal fordulnak a patikákhoz.

De ezen mégis van egy orvosi pecsét.

Krumplinyomóval nagyon szép orvosi pecsétet lehet csinálni.

További részletek az oldalon

Kvízek
Kiemelt rovataink