Nemrég számolt be arról a Kreatív, hogy Nagy-Britanniában a Pancreatic Cancer Action olyan hasnyálmirigyrák-ellenes kampány indított, amelyben az ilyen típusú rákban megbetegedett emberek láthatók, egyikük például azt kívánja, bárcsak mellrákja lett volna.
Ez a furcsa kívánság abból fakad, hogy a hasnyálmirigyrák az ötödik legtöbb áldozatot szedő rákbetegség, átlagos túlélési esélye 3 százalék (a legrosszabb a 22 leggyakoribb ráktípus közül), a betegek pedig 4-6 hónapon belül meghalnak. Ennek oka az, hogy általában túl későn fedezik fel a betegséget.
A brit önszabályozó reklámtestület, az ASA a kampány indulása óta 118 bejelentést kapott ez idáig, ezért most azt kell eldönteniük, hogy vizsgálatot indítanak-e, vajon a kampány sértette-e a szabályokat - írja a Guardian.
A legtöbb panasz szerint a reklámok a közösségre nézve károsak és támadó hangvételűek voltak, és több rákellenes szervezet is felemelte a szavát a kampány mondanivalója miatt, a Breakthrough Breast Cancer ügyvezetője, például Chris Askew szerint ők erősen vitatkoznának azzal az üzenettel, hogy az egyik ráktípus „kívánatosabb" lenne a másiknál.
A Pancreatic Cancer Action egyrészt azzal védekezett, hogy a kampány már lezárult, és nem is tervezik újraindítani azt, másrészt azzal, hogy a kampány sokkal több pozitív visszajelzést generált, mint negatívat.
Az ASA jelentése szerint egyébként Nagy-Britanniában 2011 és 2012 között 61 százalékkal 2058-ra nőtt a nem kereskedelmi célú (tehát például a társadalmi célú) reklámokkal kapcsolatban beérkezett panaszok száma
