Becsült olvasási idő: 1 perc
A több is lehet jobb

A túlsúly élettartamnövelő hatásáról, az úgynevezett „kövérségi paradoxonról” ír a NOL.

A BMI-számítás helyett legalább öt alternatívát használhatnánk, például a derék- és magassághányadost, ami sokkal pontosabb betegségkockázatot jelez, mégsem tervezték eddig sehol a BMI használatának felülvizsgálatát. A helyzet talán változhat, ugyanis a New Scientist egyik májusi számában megjelent átfogó tanulmány szerint évek óta egyre több szakcikk számol be arról, hogy a BMI-táblázat alapján elhízottnak tartott emberek szinte bármilyen betegségben 3-4-szer nagyobb túlélési esélyt mutatnak, mint sovány, vagy normál testalkatú társaik – írja a lap, s idéz példákat is.

2012-ben 64 000 szívbeteg svéd vizsgálatából az derült ki, hogy a kövér vagy elhízott betegek kisebb halálozási kockázatnak vannak kitéve, mint a normál súlyúak. A soványak esetében a halálozási faktor háromszoros volt. A szerzők azt állították, hogy a szívbetegség diagnózisa után kimondottan rossz javaslat, hogy fogyjon a beteg. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők vizsgálatából is az derült ki, hogy a normál súlyúak kétszer nagyobb eséllyel haltak meg a vizsgálat időszaka alatt, mint a túlsúlyosak vagy az elhízottak. Hasonló trendet találtak a reumás artritisz és a vesebetegség esetén is. A jelenséget elnevezték „kövérségi paradoxonnak” – olvasható tovább a nol.hu-n.

Kvízek
Kiemelt rovataink