Gyógyszerpiac: ebben a csatában mindenki veszít
Nem volt elég bátor a Századvég Gazdaságkutató operatív igazgatója ahhoz, hogy összegezze és nyilvánosság számára is közérthetővé tegye a saját kutatásukból nyilvánvalóan levonható következtetést: a kormány nem hogy nyert, biztos, hogy veszít a gyógyszerpiacot érintő drasztikus megszorítási intézkedési csomag – népszerű nevén Széll Kálmán Terv 1.0, illetve 2.0-ás változatának – életbe léptetésével.
Újabb 77 milliárdos megtakarításra készülnek a gyógyszerkasszában
A Széll Kálmán Terv elfogadott irányelveinek értelmében a jövő évi gyógyszerár-támogatásban további 77 milliárd forintos megtakarításra lesz szükség – mondta Bidló Judit, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ártámogatási főosztályának vezetője szerdán, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának ellenőrző albizottsági ülésén.
Több mint egymillió ember veszítheti el a gyógyszerét
Míg tavaly még 360 milliárd forint jutott gyógyszertámogatásra, a Széll Kálmán 2.0 szerint jövőre már csak 140 milliárd fog - . e helyzetre a gyógyszergyártók várhatóan termékkivonással reagálnak, ami megroppanthatja az ellátást, írja a Népszabadság.
Patikai szolidaritási díj: húzd meg, ereszd meg
A gyógyszerészeket is meglepetésként érte, hogy a Széll Kálmán Terv 2.0 változatában a kispatikákat illető szolidaritási díj eltörlésével számol a kormány. A kisforgalmú, vidéki patikák talpon maradása azonban elképzelhetetlen pénzügyi támogatás nélkül.
Nem akar receptdíjemelést a kormány
A megszorítások újabb variációi közül a kormány nem tartja elfogadhatónak azt, amely a betegterheket növelné. Ilyen lenne például az, amely minden vényköteles orvosságra kiterjesztené a jelenleg a 100 százalékos támogatottságúaknál kötelező 300 forintos receptdíjat.
Gyógyszerár-támogatás: elkerülhetetlen lesz a hatósági ár bevezetése?
Mint Hamlet apjának szelleme bukkan elő időről időre a hatósági ár bevezetésének lehetősége a hazai gyógyszerpiacon. A kormány elé kerülő legdrasztikusabb tervezet szerint akár 32-38 százalékos hatósági árcsökkentésre is számíthatnak az ipar szereplői. A szigorú kiadási fék közbeiktatását indokolja az a tény is, hogy januárban a tervezettnél 3,6 milliárd forinttal több pénz áramlott ki ártámogatásra, s állítólag hasonló volt a tendencia februárban is.
Gyógyszeripar a Jó, a Rossz és a Tudós között
Mintha az elmúlt hónapok gyógyszerpolitikai játszmái során az egészségpénztárra osztották volna a jó, a nemzetgazdasági tárcára pedig a rossz rendőr szerepét. Ebben a történetben azonban nem a szívjóság, hanem a szigor áll győzelemre. A Medical Tribune konferenciáján egyértelművé vált, amit már eddig is mindenki sejtett: ezen a pályán egyetlen játékos, az NGM van lövő helyzetben. Kiderült, konkrét gyógyszerek ártámogatásáról is a gazdasági tárcánál döntenek.
A piac kiszámíthatóságát kérik számon a gyógyszercégek
A kombinált készítmények felülvizsgálata, a nemzetközi ár-összehasonlítás valamint a terápiás felülvizsgálatok folyamatossá tétele után végre az is kiderült, mi rejlik a „preferált referencia ársáv” elnevezés mögött. Az intézkedésekkel, úgy tűnik, tarthatóvá válik az idei gyógyszerkassza, az viszont változatlanul kérdéses, hogy a Széll Kálmán Tervben megfogalmazott, jövőre esedékes 83 milliárdos megtakarítást sikerül-e ezzel a „söprögető” módszerrel összeszedni.
Gyógyszergyári meglepetés a finisben

Az egészségügyi salátatörvényhez az utolsó pillanatban benyújtott és elfogadott módosító javaslat miatt a két tőzsdei gyógyszergyártó valószínűleg kevésbé jár majd rosszul, mint amire a korábbi verzió alapján számítani lehetett.
Mi lesz veled, magyar beteg? - interjú Szolyák Tamással

Helyes, vagy elhibázott kommunikációs stratégiát folytatott a gyógyszeripar a Széll Kálmán Terv bejelentését követően? Vajon egy harcosabb fellépéssel eredményesebben érvényesíthették volna az ipar érdekeit a szakmai szövetségek képviselői? Szolyák Tamást, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnökét többek között arra kértük, értékelje az elmúlt időszak történéseit. Meglepő módon úgy véli: elsősorban nem az iparért kell aggódnunk, itt az igazi kérdés az: mi lesz veled, magyar beteg?...
