Gyógyszerészet a pandémia árnyékában
Az új típusú koronavírus okozta pandémia a közforgalmú gyógyszertárak és az ott dolgozó gyógyszerészek számára hatalmas terhet, pluszfeladatot és egyben kihívást jelent(ett). Azonban, mint azt a következőkben felvillantott nemzetközi példákból is látni lehet, mindez kényszer szülte és kreatív megoldásokhoz is vezetett. A gyógyszerészek nemcsak expediálnak, de felvilágosítanak, védőoltásokat adnak be, tesztelnek és az orvosok egyéb munkájának egy részét is átvehetik – országtól függően. Mindez kreatívnak kreatív, de hogy hosszú távon működőképes-e, az súlyos kérdéseket fel. Ami viszont tény: a gyógyszerészek körében a burn-out gyorsabban terjed, mint a koronavírus, és a tengerentúlon – a kiemelkedően magas fizetések ellenére – a gyógyszerészhiány olyannyira megérintette a patikákat, hogy a gyógyszertári munkák egy részét kénytelen voltak szakképzetlen személyekre átruházni.
Magik és magic, avagy a mai magyar gyógyszerészet szakmai csapdái
Szakmai elmaradottságunk mára bizonyos területeken újratermelődött. A magyarországi közforgalmú gyógyszerészet területén az eddigiekhez képest más szakmai-szakmapolitikai szemléletre és alapvető reformokra lesz szükség ahhoz, hogy fiataljainknak modern, szilárd identitású gyógyszerészetet adjunk tovább, ne pedig zavaros illúziók és elmaradott gyakorlatok egyvelegét.
A gyógyszerészet új, tudományos eredményeiből
A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság, a Semmelweis Egyetem GYTK és az MGYT Veszprém Megyei Szervezete továbbképzést szervez Válogatott fejezetek a gyógyszerészet új, tudományos eredményeiből címmel.
A gyógyszerészi hivatás jövőjéről
Vajon néhány éven belül eltűnnek a magángyógyszertárak? Nagy drogériák és hálózatok fogják uralni a piacot? Csak az árverseny és a fogyasztás növelése lesz a cél? Ez a szakmánk jövője? Kocsisné dr. Balogh Anikó szakgyógyszerész írása a MOSZ Info-n.
A gyógyszeripar felemelkedése, a szintetikus gyógyszerek dominanciájának kialakulása
A Magyar Gyógyszerésztörténeti Társaság (MGYT) rendelkezésünkre bocsájtotta legutóbbi kutatásai eredményeinek összegzését. Dr. Dobson Szabolcs elnök írása a PharmaOnline-nak.
Húsvéti kiskapu a patikusoknak
A Gyógyszerészettörténet.hu felidézi, hogy miként mentesültek a gyógyszerészek a múlt század húszas éveiben az illatszerfélék húsvét-vasárnapi árusításának tilalma alól.
Gyógyszerésztörténeti kutatóra emlékeznek
Lóránd Sándor születésének 100. évfordulója alkalmából gyógyszerésztörténeti konferenciát és fotókiállítást rendeznek Kecskeméten, a Cifrapalotában – írja a BAON.
A gyógyszerek részecskéit nyomtatják
Az újdonsült szerkezet a „legózás” és a 3D-nyomtatás alapelveinek ötvözésével könnyítheti meg a készítményeket felépítő, komplex molekulák összeállítását.
Egy nap a gyógyszerészeti rendeletek véleményezésére
Június 26-ig véleményezhető az egyes gyógyszerészeti tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló EMMI-rendelettervezet.
