Dr. Nagy Szilárdot, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főigazgató-helyettesét, az Ellenőrzési és Technológiai Főigazgatóság vezetőjét kérdezte az Orvosok Lapja a szervezet által kiadott tájékoztató kapcsán az orvosok gyógyszerelszámolási lehetőségeiről.
Hol követtek el jogsértést a rendszerben?
Tapasztaltunk visszaéléseket a megrendelőlapok kapcsán: a gyógyszertárakban magyar orvosok nevével ellátott külföldi gyógyszermegrendelő lapok jelentek meg, pedig a jog szerint a gyógyszertáraknak csak belföldi hatósági engedéllyel rendelkező szolgáltató számára van jogosítványa kiadni gyógyszert. Ha ez nem így valósul meg, illegális nagykereskedésnek minősül a tevékenység. Hatósági eljárásaink során találtunk olyan közreműködő orvosokat is, akik felhasználva saját orvosi kártyáikat, saját maguknak szereztek be nagy értékű gyógyszereket, majd számlát kértek – és kaptak is – róla olyan cégek nevére, melyek egészségügyi szolgáltatást sosem végeztek, és amelyeken keresztül külföldre jutottak a gyógyszerek. Ám a Magyarországon működő gyógyszertárak a magyar betegek egészségügyi és gyógyszerszükségleteinek kielégítését szolgálják. Amikor a gyógyszerészek patikát kezdenek üzemeltetni, erre vállalkoznak, diplomájuk megszerzésekor erre tesznek esküt. Célunk a gyógyszer- és ellátásbiztonság fenntartása. Ehhez a helyes úton járó gyógyszerész orvoskollégákat kell támogatnunk és erősítenünk minden lehetséges eszközzel, melyet egy szolgáltató hatóság nyújtani tud. Ugyanakkor meg kell szűrnünk a gyógyszerellátó rendszert mindent szándékos vagy szándék nélküli hibától és illegális tevékenységtől. Ezekkel az intézkedésekkel intézetünk a betegellátás és a hazai gyógyszerellátás biztonságát szolgálja.
