A VirEP-rendszer megléte miatt a gyógyszerek kiváltásakor eddig nem kellett a betegeknek magukkal vinniük a közgyógyellátási igazolványukat. Június 24-én azonban a NEAK olyan közlést tett nyilvánossá, amely alapján az eddig megszokott rendszer ellenére magukkal kell vinniük a közgyógyellátási igazolványukat a betegeknek, különben nem tudják kiváltani a gyógyszereiket.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő sajtóosztálya először azt közölte a Gulyáságyú Médiával, hogy a kérdéses VirEP-rendszer – amely GPRS adatkapcsolaton keresztül, speciális modemek segítségével valósítja meg közgyógyellátásra jogosultság lekérdezési lehetőségét – 2006 óta működik. A modemen keresztüli kommunikáció jelentős technikai támogatást igényelt, az eszközök meghibásodásából és a speciális technikából adódóan, ezért azok kiváltása a NEAK szerint szükségszerű. „Az átállás folyamatosan zajlik, néhány patikával már elindultunk és folyamatosan kerül kiterjesztésre mindaddig, amíg el nem érjük, hogy minden patika ezen keresztül forgalmazzon” – írták, majd megerősítették, hogy ha a rendszer nem működik, az érintett gyógyszereket ki lehet adni, de a jogosultságot a gyógyszerésznek kell ellenőriznie – tehát az igazolványnak a jogosultnál kell lennie.
Borítókép: archív

