Forrás:

Index

Rovat:

Kutatás
Becsült olvasási idő: 1 perc
Tesztelik a sugárbetegség elleni új készítményt az USA-ban

A HOPO-14-1 egy olyan kísérleti gyógyszer, ami a fejlesztők reményei szerint a sugárzó nehézfémeket megkötve és testből való távozásukat elősegítve hat a nukleáris szennyezés ellen, írja az Index.

Hatásos az urán, az atomfegyverekben előforduló más elemek, illetve az atomrobbanással nem, de szennyezéssel járó úgynevezett piszkos bomba (sugárzó anyagot is tartalmazó konvencionális robbanószerkezet) következményeinek enyhítésében. A rendelkezésre álló adatok szerint a szer emellett ólommérgezés esetén is segít.

A 42 résztvevővel folyó klinikai próba célja, hogy megvizsgálják a gyógyszer biztonságosságát különböző adagolások esetén. Maga a gyógyszer értelemszerűen még nem engedélyezett, így jelenleg vészhelyzetben sem alkalmazható. A klinikai vizsgálat első fázisa várhatóan 2024-ben zárul.

A gyógyszert fejlesztő HOPO Therapeutics rámutatott, hogy a radioaktív nehézfémeket megkötő, jelenleg elérhető gyógyszerek hatására megcsappan a szervezet számára fontos ionok – például a cink és a magnézium – mennyisége is, a tesztelés alatt álló új gyógyszernek azonban nincs ilyen mellékhatása – írja az Index.

Kvízek
Kiemelt rovataink