A Kulturális és Innovációs Minisztérium közel 96 millió forintos támogatásával megvalósult programban magyar, francia, holland, kanadai, szenegáli és fülöp-szigeteki szakemberek működtek együtt.
A projekt célja annak felmérése volt, hogy a humán-, az állat- és a környezetegészségügyi szektorok mennyire képesek összehangoltan fellépni az antibiotikum-használat racionalizálásáért. A magyar munkacsoport kiterjedt dokumentumanalízist végzett, valamint mélyinterjúkat készített mindhárom érintett szektor képviselőivel, hogy feltérképezzék a hazai stratégiák hatékonyságát.
Az előzetes eredmények rávilágítanak, hogy Magyarországon az „Egy Egészség” típusú együttműködések még nem intézményesítettek, a szektorok közötti koordináció javításra szorul. A kutatás kiemeli, hogy a hazai állattenyésztésben az elmúlt években jelentősen csökkent az antibiotikum-felhasználás a bevezetett szigorú és racionális intézkedéseknek köszönhetően. Az állategészségügyben elért eredmények és módszertanok fontos támpontul szolgálhatnak a humán- és környezetegészségügyi antibiotikum-politika jövőbeli tervezéséhez.
A kutatás rávilágít: az AMR globális fenyegetésének megfékezése csak akkor lehet sikeres, ha a gyógyszerészi és orvosi kar mellett a környezetvédelmi és állategészségügyi szakemberek is szoros, rendszerszintű szövetségben dolgoznak, írja a ProfitLine.
