Becsült olvasási idő: 1 perc
Hormonális fogamzásgátlók: új mellékhatást írtak le

A hormonális fogamzásgátlók egy újabb mellékhatásáról szóló kutatásról kért szakértői véleményt az MNO.

A kaliforniai egyetem és a Harvard új, közös tanulmánya szerint megfigyelték, hogy azoknál, akik hormonális fogamzásgátló tablettát szedtek, szignifikánsan vékonyabb volt az agyban az úgynevezett orbitofrontális kéreg, mely az érzelmi és impulzuskontrollért felelős. Ennek az agyterületnek az elvékonyodása magyarázat lehet arra, hogy a tabletták egyes nőknél depressziót és szorongást idéznek elő.

- Az idézett vizsgálat szerint a fogamzásgátló tablettát szedő nők orbitofrontális kérge valóban szignifikánsan vékonyabbnak bizonyult az antibébi-tablettát nem szedő, azonos korú, normális, természetes ciklusú nőkhöz viszonyítva – mondta az mno.hu-nak Kovács Krisztina. A Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet molekuláris neuroendokrinológiai csoportjának kutatója szerint az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy a kéregvastagság kismértékben a természetes menstruációs ciklussal bíró, fogamzásgátló tablettát nem szedő nőkben is ciklusos változást mutat, ami azt jelzi, hogy a női szervezetben természetesen jelen lévő ösztrogén és a progeszteron is hatással van az agykéreg térfogatára. A közölt adatok gondosabb analízise azt is elárulja, hogy a legtöbb esetben csak az úgynevezett follikuláris fázisban (a vérzés első napjától a hormonkibocsátást segítő hormon szintjének emelkedéséig) mért kéregvastagság különbözött a hormont tartalmazó pirulát szedő nőkétől – idézik a szakértőt az mno.hu-n.

Kvízek
Kiemelt rovataink