hero

Forrás:

Debreceni Egyetem
Becsült olvasási idő: 2 perc
Stratégiai partnerség a jövő gyógyszeriparáért

Együttműködési megállapodást kötött a hazai gyógyszergyártókat képviselő Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége és a Debreceni Egyetem. A partnerség célja, hogy hosszú távon erősítse a hazai gyógyszeripar versenyképességét, a kutatás fejlesztési kapacitások fejlesztését, valamint a természettudományos felsőoktatás támogatását – mindezt az egyetem és az iparág szoros, tartalmi együttműködésével. 

Az együttműködés kiemelt jelentőségét az adja, hogy a magyar gyógyszeripar jövője szorosan összefonódik az oktatás minőségével és a tudományos utánpótlással. A természettudományos szakok – különösen a gyógyszerészet, a vegyészet, a biotechnológia és az élettudományi képzések – országos jelentőségű stratégiai területek, hiszen ezek adják a hazai kutatói és fejlesztői közösség alapját. A Debreceni Egyetem e területeken Magyarország egyik meghatározó tudásközpontja: az intézmény gyógyszerészeti, orvos  és természettudományos képzései, valamint kutatási kapacitásai stabil alapot adnak ahhoz, hogy az egyetem és az iparág együtt formálja a jövő szakemberképzésének és innovációjának irányait. 

A magyar gyógyszergyártók és a Debreceni Egyetem kapcsolata hosszú múltra vezet vissza, mintegy húsz éve dolgozunk együtt. Itt alakult meg Debrecenben az első gyógyszeripari innovatív klaszter, ami az egész magyar gyógyszeripart egy együttműködési rendszerbe foglalta, a Debreceni Egyetem szenátusi határozattal megerősített küldetésnyilatkozatában pedig a gyógyszeripar volt az első iparág, aminek az intézmény prioritást adott. Manapság az egyetem kiemelt partner lehet a hazai gyógyszergyártók számára a Klinikai Központ, az ország legnagyobb, betegellátó rendszere révén, ami az éves szinten több mint ötmillió betegkontakt mellett rendkívül jelentős kutatás-fejlesztési eredményeket is produkál. Ma a húsz éves együttműködést foglaljuk írásos formába – fejtette ki az ünnepi eseményen Szilvássy Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem leköszönő rektora.   

Különösen fontos, hogy az egyetem és az iparág között tartalmi, élő és hosszú távon fenntartható legyen az együttműködés, hiszen a magyar gyógyszeripar a tudásra épül és nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági tekintetben is stratégiai ágazat. A magyar gyógyszeripar nemzetgazdasági jelentősége kiemelkedő – hangsúlyozta a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke.  

A Debreceni Egyetemmel kötött megállapodás egyszerre szól a szakember-utánpótlásról és a hazai innovációs kapacitások megerősítéséről. A magyar gyógyszeripar jövője azon is múlik, hogy az egyetemekről olyan felkészült szakemberek kerüljenek ki, akik képesek megfelelni a modern gyógyszergyártás és kutatás-fejlesztés kihívásainak. A MAGYOSZ tagvállalatai évtizedek óta aktívan jelen vannak az egyetemi képzésben és a tehetséggondozásban; a mostani megállapodás ezt a kapcsolatot emeli új szintre, kiszámítható, hosszú távú együttműködési keretek között – ismertette Greskovits Dávid a dokumentum aláírását megelőzően.

A megállapodásban foglalt közös célok a képzések gyakorlati jellegének erősítését és az egyetemi-ipari kutatási kapcsolatok fejlesztését, mérési szolgáltatások és módszerfejlesztések ipari hasznosítását, a gyógyszermolekulák kutatásához és készítményfejlesztéshez kapcsolódó közös projekteket, valamint pályázati lehetőségek előkészítését szolgálják. A MAGYOSZ az ipar és az egyetem közötti híd szerepét betöltve segíti a tagvállalatok bevonását és az egyetemi eredmények ipari hasznosulását.

A stratégiai együttműködési megállapodást Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár, Bácskay Ildikó dékán és Greskovits Dávid MAGYOSZ-elnök írta alá április 30-án.     

(Fotó: DE)

Kvízek
Kiemelt rovataink