Az amerikai egészségügyi minisztérium tisztviselői a múlt héten megvizsgálták, hogy betilthatnák-e bizonyos, széles körben felírt antidepresszánsok használatát, miközben Robert F. Kennedy Jr. egészségügyi miniszter tervet készített elő azok használatának csökkentésére – írta a Reuters nyomán a lap.
Érdeklődésük a szelektív szerotonin-visszavétel-gátlók, azaz az SSRI-k osztályán belüli specifikus kezelésekre összpontosult, amelyek évtizedek óta elérhetők az Egyesült Államokban – mondta a lapnak az egyik forrás, de azt nem árulta el, hogy mely gyógyszereket vizsgálják korlátozások szempontjából, vagy hogy a velük kapcsolatos vizsgálatok mennyire előrehaladottak.
Az Egészségügyi és Humán Szolgáltatási Minisztériuma „nem folytatott megbeszéléseket az SSRI-k betiltásáról, és minden ezzel ellentétes állítás hamis” – jelentette be Andrew Nixon, az ügynökség szóvivője.
Kennedy hétfőn közölte, hogy kezdeményezi az SSRI-használat csökkentését, de megpróbálja megnyugtatni azokat az amerikaiakat, akik továbbra is szedni kívánják ezeket a gyógyszereket, hogy csak a leszokást próbálják meg elősegíteni a felírási trendek megváltoztatásával.
„A pszichiátriai gyógyszereknek szerepük van az ellátásban, de a továbbiakban nem fogjuk őket alapértelmezettként kezelni” – mondta Kennedy egy mentális egészséggel foglalkozó találkozón.
Egy 2026-os tanulmány szerint az amerikai felnőttek körülbelül hatoda számolt be arról, hogy jelenleg antidepresszáns gyógyszereket szed. Az Amerikai Pszichiátriai Társaság az SSRI-ket elsődleges lehetőségnek tekinti a depresszió kezelésére.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) rendelkezik hatáskörrel az antidepresszánsok használatára vonatkozóan, és minden új korlátozáshoz erős tudományos bizonyítékokra lenne szükség a betegekre gyakorolt kockázatokról, amelyek meghaladják az előnyöket. Az új bizonyítékok áttekintése hónapokig vagy évekig is eltarthat, mondták a gyógyszerengedélyezési szakértők.

