Ezt üzente Takács Péter államtitkár a gyógyszerészeknek
Két fő üzenetem van, amit egyrészt a kamarának, másrészt pedig a gyógyszerésztársadalomnak szeretnénk elmondani – fogalmazott Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár az idei Patikanapon.
Az egyik üzenet a köszönet. A pandémiás időszakban a gyógyszerészek és a gyógyszertárak kiemelkedő lakosságközeli ellátást nyújtottak. Sok területen a gyógyszertár volt az egyetlen szolgáltató, ami a teljes pandémiás lezárás időszakában, gyakran 0-24 órában elérhető volt a lakosság számára, és bebizonyították a gyógyszerészek, hogy a lakóhelyközeli gondozás, a lakóhelyközeli betegellátás zászlóshajói. Nagyon aktív szerepet vállaltak és hozzá tudnak járulni ahhoz, hogy a lakóhely közelében kapjon meg olyan szolgáltatásokat bármelyik magyar állampolgár, amelyek az ő egészségmegóvásában kulcsfontosságúak.
A másik fő üzenet, hogy erre a munkára és a szövetségükre továbbra is számítunk. Egy nagyon komoly átalakulási folyamat előtt áll a magyar egészségügy, aminek a legfontosabb célkitűzése az, hogy az egészségben eltöltött évek számát közelítsük az Európai Uniós átlaghoz. Az elmúlt 8-10 évben már jelentős előrehaladást értünk el, de még mindig el vagyunk maradva. Itt még mindig rengeteg munka van, és ennek jelenleg két fő területe van.
Az egyik a prevenció. A lakossági ismeretterjesztés tekintetében a gyógyszerész kollégákra, a szakasszisztensekre és a gyógyszertári hálózatra is számítunk. A másik pedig a minőségi lakóhelyközeli ellátás. Egyrészt a háziorvosi rendszerre, másrészt a gyógyszertárakra támaszkodva, azokat az ellátási formákat tartjuk a lakóhely közelében, amelyeknek ott kell lenni. Ezeket megfelelő színvonalon kell elérni a lakosságnak. Hogy csak egy-két példát említsek, ami a szívemnek kedves, hogy milyen szakmai területeken számítunk még az együttműködésre.
Az egyik a kórházi gyógyszerészek helyzete. Az elmúlt évek bérfejlesztési politikájának köszönhetően nagyon komoly potenciál van a kórházi és a klinikai szakgyógyszerészi pályában. Tehát az a fajta minőségi gyógyszerelési munka erősítendő, amihez komoly hozzáadott értéket ad egy klinikai szakgyógyszerész a kórházakban. A másik pedig a lakóhelyközeli fronton a gyógyszer-adherencia fokozása. Mindenki tudja, hogy a magyar gyógyszerkassza gyakorlatilag már eléri a fekvőbeteg kasszát, viszont a magyar lakosság gyógyszerhasználati szokásai meglehetősen inhomogének. Tehát ahhoz, hogy az orvos által előírt terápiához a beteg ragaszkodjon és megértse azt, hogy a gyógyszert – adott esetben egy krónikus betegség gyógyszerét – nemcsak addig kell szedni, amíg jobban nem lesz, hanem vannak bizony élethosszig kísérő gyógyszerek. Ebben kulcsszerepe van a gyógyszerésztársadalomnak és a magasan képzett szakasszisztenciának. Ezen a két területen mindenképpen számítunk a gyógyszerészi kamarára és a gyógyszerésztársadalom együttműködésére – idézi a Magyar Gyógyszerészi Kamara portálja az egészségügyért felelős államtitkárt a többi felszólaló mellett.
A kamara beszámolója a Patikanap szakmai konferenciájáról ITT olvasható.