Az egymilliárdos összeg darabonként átlagosan 160-170 ezer forintos költséget jelentett, amelyből 50 ezer forintot az állam megfinanszíroz azoknak a kispatikáknak, amelyek éves nettó árbevétele nem haladja meg az 500 millió forintot. Közülük azonban most több is futhat a pénze – összesen nagyjából 186 millió forint – után, mert a támogatás csak a február 28-ig telepített gépek után jár.
A gyógyszertárak sem tehetnek a csúszásról: a patikáknak nem csak az adóhatósággal, hanem az egészségbiztosítóval is online kapcsolatban kell lennie, ami a hagyományos kiskereskedelmi pénztárgépekhez képest plusz fejlesztést és tesztelést igényelt. Emiatt várhatóan csak e hét végére fejeződik be mind a 2329 patikában és a több mint 600 fiókgyógyszertárban az online pénztárgépek telepítése – derült ki a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökségi ülésén.
Arról már az Országos Tisztiorvosi Hivatal tájékoztatta a lapot, hogy a patikai tulajdonváltás törvényességi felülvizsgálata során mindössze két olyan patikát találtak, amelyben a gyógyszerészi tulajdoni hányad január elsejére nem haladta meg az előírás szerinti minimum 25 százalékot. Mivel közforgalmú gyógyszertár ez évtől már csak ezen feltétel mellett működhet, az OTH tájékoztatta az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat, amely akár fel is függesztheti a finanszírozási szerződést a patikával, ami azt jelentheti, hogy ott nem lehet receptet beváltani.
