Az éppen aktív koronavírus-fertőzöttek számára sem veszélyes a Pfizer-BioNTech COVID-vakcinája, amennyiben nincsenek tüneteik, vagy azok nem súlyosak – derült ki a Pfizer hétfői, online sajtótájékoztatóján, ahol az is elhangzott, a közeljövőben biztosan nem kerül kereskedelmi forgalomba az oltóanyag.
A gyorsreagálás képességét hozta az áruszállításnak, és azon belül a gyógyszeripari logisztikának az idei év – derült ki a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) Gyógyszeripari Tagozatának minapi minikonferenciáján, ahol elhangzott: azok tudtak segíteni a világnak, akik alkalmazkodni tudtak a változó helyzethez.
Új bevételi előirányzat jelent meg az Egészségbiztosítási Alapban 2021-ben: a nagyértékű gyógyszerek finanszírozást biztosító gyártói és forgalmazói befizetések – hangzott el a Magyar-egészséggazdaságtani Társaság (META) minapi konferenciáján.
A HIV-fertőzöttek száma – ahogy a világban – hazánkban sem csökken, a fertőzöttek között azonban egyre több a 18-20 éves fiatal. A rendszeres szűrés, a rendelkezésre álló gyógyszeres terápia és a krónikus betegek megfelelő gondozása nyomán viszont egyre kevesebb az AIDS-beteg.
Míg korábban rendezettnek és kiegyensúlyozottnak tűnt a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) és a kormányzat, valamint az egészségügyi ágazat vezetőinek kapcsolata, az utóbbi hetekben több ügy is erodálta a viszonyokat. A PharmaTribune dr. Hankó Zoltánt, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökét kérdezte.
Húsz éve nem sikerül elkészíteni a HIV-vakcinát, az erre irányuló kutatások máig gyerekcipőben járnak, így a mára már krónikussá szelídült betegség ellen csak megelőzéssel és szűréssel tudunk védekezni.
Az Immunizációs Világhét apropóján a Nemzeti Népegészségügyi Központ ellenőrizte az életkorhoz kötött kötelező védőoltások beadását, amit a járványügyi helyzetben is rendben találtak – számolt be a tisztifőorvos az operatív törzs szombati tájékoztatóján.
A gyógyszeripar a magyar gazdaság egyik sikerágazata – derült ki a Nézőpont Intézet és a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) közös felméréséből, amelynek eredményeit a Gyógyuló egészségügy című konferencián mutatták be, a részleteket pedig sajtóbeszélgetésen ismertették.
Ismét várják a pályázatokat a Richter Anna díjra, amelynek beharangozóján az is kiderült, a Richter a jövőben is figyelemmel kíséri a győztes projekteket, amelyek között van olyan is, amellyel hosszabb távon is együttműködnének.
Komplex gyógyszertári adherencia-fejlesztő programot indítottak útjára a szerdán, Kecskeméten rendezett Országos Patikanapon, ahol az ezt megalapozó pilotprogramok eredményeit miniszimpóziumon ismertették a szakemberek.
Egyedülálló lehetőségtől esik el az az orvos, aki nem él az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) kínálta lehetőségekkel – mondta a PharmaOnline-nak Szabó Bálint, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ EESZT kialakításáért és fenntartásáért felelős főosztályának vezetője.
A vények 65 százaléka e-Recept, ha valamennyi háziorvos csatlakozik az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez (EESZT), elérhető a célértékként meghatározott 80 százalék.
Mintegy 20-25 százalékos gyógyszerköltés-csökkenést tapasztaltak a unit dose gyógyszerosztás bevezetését követően a tatabányai Szent Borbála Kórházban – derült ki az IME egészségügyi szaklap múlt heti konferenciáján.
A gyógyszerészi szerepkörök bővítését célzó program indul a patikákban Gyógyszereim 5xM néven, amelynek célja a gyógyszerszedési szokások javítása, ezáltal a terápiák hatékonyságának növelése.
Kevesebb a gyógyszerelésből eredő hiba, nagyobb az ellátás biztonsága, és eredményesebb a terápia, ha a klinikai gyógyszerészek is megjelennek a betegágyak mellett, és aktív szerepet vállalnak a gyógyításban.
Tisztázatlan felelősségi és kompetenciakérdések, munkaerőhiány, rendezetlen finanszírozási és infrastrukturális helyzet – ezek is jellemzik a kórházi gyógyszerészetet, így a feladat nem egyszerű: rendszerszintű átalakítás kell.
Kétmilliárd forintot költhet az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) a beteg- és gyógyszerbiztonság, valamint az egészségtudatosság növelésére – hangzott el egy keddi konferencián.
Megerősítésre szorul az oltási tanácsadói rendszer, amely megsínylette a háttérintézmények többszöri átszervezését – derült ki többek között a Magyar Gyermekorvos Társaság (MGYT) háttérbeszélgetésén, amelynek témája a hazai védőoltási rendszer volt.
Volt, aki novemberben dobta be a törölközőt a szoftvergyártók közül – hangzott el az IME egészségügyi szaklap szerdai konferenciáján, ahol a rendelőkben és gyógyszertárakban négy hónapja használt Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térrel (EESZT), azon belül is az e-recepttel szerzett tapasztalataikról beszéltek az érintettek.
Nem sikerült kihasználni a felkészülésre szánt időt, így Magyarország – más tagállamok mellett – meglehetősen rosszul áll az Európai Unió egészére vonatkozó egységes adatvédelmi szabályozás bevezetésével – derült ki a Medical Tribune február 15-ei konferenciáján.
A leggyakoribb gyógyszerelési problémák, a hatástani csoporton belüli duplikációk és a túldozírozások többsége kivédhető az automata gyógyszerosztó (multidose) rendszerek fenntartásával, ám jelenleg csupán három hazai intézményben folyik szoftverrel is alátámasztott egyedi gyógyszerelés.
A jelenlegi egyedi méltányossági támogatási rendszer és az elhúzódó befogadási eljárások jelentős kihívást jelentenek az ágazat valamennyi szereplőjének, derült ki az IME egészségügyi szaklap és a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság nyári konferenciáján Pécsett.
A gyógyszergyártásban érdekelt kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) helyzetéről, és a Brexit hatásairól is szó esett a MOTESZ Medicina konferenciáján, ahol azt elemezték, miként hatottak az európai uniós források az ágazatra.
Huszonkettedik alkalommal gyűltek össze a patikatulajdonosok a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének (MOSZ) tavaszi szakmai konferenciáján, amelynek ezúttal Egerszalók adott otthont. A tanácskozáson az akkreditált továbbképzés program mellett szó esett a gyógyszertár-működtetésről, a többségi tulajdon és a generációváltás összefüggéseiről, és megújult a szervezet tisztviselői kara is.
Míg pár éve még keresni kellett a partnereket, a gyógyszertárak ma már szívesen csatlakoznak patikaláncokhoz. Zlinszky János, a Hálózati Gyógyszertárak Szövetségének (HGYSZ) alelnöke a PharmaOnline-nak azt is elmondta, személyi változások miatt késlekedik a gyógyszertári ügyeleti rend átszervezése.
Csak a legsúlyosabb, hepatitis C-vel fertőzött májbetegek jutnak a jó eredménnyel gyógyító terápiához, a kevésbé előrehaladott stádiumban lévőknek is meg kell várniuk, míg romlik az állapotuk, írja a MedicalOnline..
Az egészségügyért felelős államtitkárság mai sajtótájékoztatóján bejelentették: Bioetikai Kódex készült a magyar orvosbiológiai és klinikai kutatások elveiről és gyakorlatáról. Akár jogszabályba is foglalhatják, hogy az intézményeknek kötelező eszerint eljárniuk.
Ősztől elérhető lesz a gyógyszerhatóság online nyilvántartása a klinikai vizsgálatokról, amely szélesebb körben ad lehetőséget a betegeknek, hogy részt vehessenek a study-kban – derült ki többek között a Nemzeti Betegfórum (NBF) és az OGYÉI közös, nyílt napján.
A korábban tervezettnél fél évvel később lesz kötelező csatlakozni az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez (EESZT), hogy az elektronikus személyazonosító igazolvány is kompatibilis legyen a rendszerrel – derült ki a többi közt a Medical Tribune, az Infotér Egyesület és a Szinapszis Kft. április 26-ai PharmaInfoTech (PIT 1.0) elnevezésű konferenciáján.
Operatív és tudományos kérdések mellett a gyógyszeres terápia-menedzsmentet hátráltató gazdasági nehézségekről is szó esett a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége (MOSZ) konferenciáján, ahol kiderült: a nemzetközi gyógyszerpiaci és egészségpolitikai trendek komoly veszélyt hordozhatnak a hazai személyi jogos gyógyszerészek számára.
Padlón van a hazai egészségügy és a hozzá fűzött társadalmi bizalom egyaránt; az űrt a patikák és a gyógyszerészek tölthetnék be – hangzott el a többi közt a Gyógyszerészet, gyógyszerellátás kulcskérdései című továbbképző tanfolyamon.
Az orvos, a gyógyszerész és a gyógyszertári asszisztens éri majd el az e-Recept modult, amely a gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök rendelését teszi lehetővé az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nem vizsgálja az étrend-kiegészítők, élelmiszerek, speciális tápszerek vagy orvostechnikai eszközök minőségét, sem azok hatékonyságát, kizárólag a termékek reklámját és kommunikációját tartja szem előtt. Gyártó vagy forgalmazó nem tulajdoníthat gyógyhatást a kínált terméknek, egészségre vonatkozó hatást pedig csak akkor fogalmazhat meg a promócióban, ha azt a cég tudományosan igazoltan alá tudja támasztani. A GVH sajtószóvivője, dr. Basa Andrea a Pharma Tribune-nek azt is elmondta, a hivatalhoz érkező bejelentések többsége egymással konkuráló vállalatoktól érkezik.
Az új gyógyszerügyi hatóságról, a gyógyszeripari portfóliócserékről, az országos közbeszerzésbe vont hatóanyagokról és orvostechnikai eszközökről is beszámoltak a szakemberek a kiadónk „Mi vár ránk? – Gyógyszeripar 2015” című konferenciáján, ahol az is kiderült, a vaklicittől nem remélnek már olyan jelentős megtakarítást, mint korábban.
Jó döntés volt az intézeti gyógyszertárak „visszaszervezése”, ugyanakkor gyógyszerbeszállítóknak fizetett késedelmi kamatok növelik a kórházak adósságállományát, hangzott el a többi közt a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) XXVI. kongresszusán.
Az egészséges bélflóra egy dinamikusan változó mikroorganizmus-közösség, amely nélkülözhetetlen ahhoz, hogy szervezetünk anyagcseréje, a bélfal barrierfunkciója, a kórokozók elleni védekezés és a gazdaszervezet immunrendszerének működése zavartalan legyen.
Miközben hatalmas a kínálat és folyamatosan újabb és újabb probiotikumok közül választhatnak az orvosok, így egy kicsit elveszettnek tűnnek – legalábbis ez derül ki az általunk megkérdezett háziorvosok körében.
Az étrend-kiegészítőknél sokszor nem csak a bizonyítékokon alapuló kutatások hiányoznak, hanem a termékfelelősség, a kontrollmechanizmusok, így a biztonság is. Az etikátlan cégek ellen lép fel a Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Egyesülete.
Bejegyzésünkben elsősorban a gyógyszerészek és a gyógyszerellátás szempontjából fontos rendelkezéseket mutatjuk be, valamint felmérjük a lehetséges következményeket.
Már 25 kórházi oltóponton zajlik az egészségügyi dolgozók beoltása. Az oltópontokon közvetlenül is be tudnak jelentkezni az egészségügyi dolgozók a koronavírus elleni védőoltásra.