A Purdue Egyetem (West Lafayette, Indiana állam) gyógyszerészeti tanszékének kutatócsoportja sikeresen állította elő a humán kalcitonin stabilizált formáját.
A Massey Rákkutató Központ (Richmond, Virginia, USA) kutatói transzgénikus egerekben azt a kérdést vizsgálták, hogy szolid tumorok esetében a regulátor T-sejt infiltráció miért jár gyakran együtt rossz prognózissal.
Egy amerikai kutatócsoport genomikai vizsgálata során olyan régiókat azonosított, amelyek az ópiátfogyasztás és -függőség, valamint bizonyos neuropszichiátriai vonások közötti kapcsolat kialakulásáért felelősek.
Egy amerikai kutatócsoport olyan módszert dolgozott ki, amely peptidfragmentumok alkalmazásával nyújthat védelmet a humán papillómavírus fertőzése ellen.
Svéd és finn kutatási eredmények szerint sokkal jobban gátolható a rákos megbetegedéseket okozó HPV terjedése, ha a lányok mellett a fiúkat is beoltják az iskolákban.
Egy kanadai kutatócsoport megtalálta a mechanikai ingereket elektromos jellé átalakító fehérjét, ami új típusú fájdalomcsillapítók kifejlesztését teszi lehetővé.
Amerikai kutatók egy csak a nőkre jellemző fájdalom-jelátviteli útvonalat fedeztek fel, ami egyrészt magyarázatot adhat a nők körében gyakoribb fájdalmak hátterére, másrészt a fájdalomcsillapítás új módszereihez vezethet.
A nem-alkoholos eredetű steatohepatitis (NASH) kezelésében egy kis elemszámú vizsgálat az E-vitamin alkalmazásával összefüggésben a transzamináz enzimek és a máj zsírtartalmának csökkenését mutatta ki.
Egy nagy elemszámú amerikai vizsgálat eredményei szerint az egyszeri HPV elleni védőoltás is hatásos, sőt, bizonyos körülmények között hatásosabb a többszöri vakcinázásnál a méhnyakrák megelőzésében.
Ígéretes eredményeket mutat egy vizsgálati készítmény a szkizofrénia tüneteinek enyhítésében: a roluperidon hatóanyag javítja a beteget sújtó akaratgyengeséget, motiváló hatása pedig a többi tünetet is javíthatja.
Ír kutatók olyan robotizált rendszert fejlesztettek ki, amellyel páratlan gyorsasággal tesztelhetők gyógyszerek és egyéb hatóanyagok emberi spermiumokra gyakorolt hatásai.
Amerikai kutatók egy korában ismeretlen gént azonosítottak, melynek terméke az Alzheimer-kór során akkumulálódó tau és béta-amiloid fehérjelerakódások közepében található, és amelynek blokkolásával megakadályozható lehet a fehérjecsomók képződése.
Amerikai kutatók ígéretes hatóanyag-kombinációt vizsgáltak osteoarthritis kezelésében, és az eredmények szerint a terápia képes visszafordítani a porckárosodást.
Amerikai kutatók új, kis molekulasúlyú hatóanyagot próbáltak ki biztató eredményekkel az Alzheimer-kór során akkumulálódó tau és béta-amiloid fehérjelerakódások csökkentésére.
Amerikai kutatók idősorelemzése szerint csökkenő trendet mutat az Alzheimer-kór incidenciája az Egyesült Államokban, bár a földrajzi területek közötti szórás igen jelentős.
Egy ausztrál-amerikai kutatócsoport olyan vakcinát fejleszt, amellyel megelőzhetők lennének a demencia bizonyos formái. Sikeres állatkísérleteket követően a kutatás a klinikai vizsgálati fázisba lépett.
Egy amerikai kutatócsoport olyan molekulát fedezett el, amely könnyen a lupuszt kiváltó molekulának bizonyulhat, és új jövőbeli kezelési lehetőségekkel kecsegtet az autoimmun betegség elleni küzdelemben.
Egy osztrák kutatócsoport először írta le az onkológiában használatos EGFR-gátló készítmények által okozott bőrgyógyászati jellegű mellékhatások mechanizmusát, majd feltételezhetően meg is találta ezek ellenszerét.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) tavalyi adatai szerint túl későn diagnosztizálják Európában a HIV-fertőzött nőket, különösen a 40 éves korosztályba tartozókat.
Amerikai kutatók olyan új HIV-vakcinát teszteltek, amely széles körűen neutralizáló antitesteket tartalmaz, azaz az AIDS-t okoz vírus sokféle változata ellen hatásos.
Amerikai kutatók egy új eljárással sikeresen csökkentették hasnyálmirigy-daganatok méretét, és úgy tűnik, az új kombinált kezelés hatásos lehet a melanóma egyes típusai ellen is.
Angol és kínai kutatók eredményei szerint a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) egyes eseteiben javulás érhető el omega-3 zsírsavakat tartalmazó készítmények alkalmazásával.
Amerikai kutatók vizsgálati eredményei szerint az adipszin nevű molekula védelmet nyújt a hasnyálmirigy béta-sejtjei számára, amelyek 2-es típusú cukorbetegségben funkciójukat vesztik, illetve elpusztulnak.
Amerikai kutatók számítógépes szimulációk segítségével olyan antitestgyógyszer-konjugátumokat (ADC-ket) fejlesztettek ki, melyek a korábbi megoldásoknál nagyobb stabilitást és pontosabb célba juttatást tesznek lehetővé.
Ausztrál és dán kutatók közös vizsgálatai szerint a mentális betegségekben szenvedő férfiak várható élettartama átlagosan 10 évvel, a nőké 7 évvel alacsonyabb a normál populációhoz képest.
Holland kutatók tumorokból vett szövetmintákból növesztett organoidok alkalmazásával állapították meg jó pontossággal, hogy mely betegeknél lehet bizonyos kemoterápiás kezelést alkalmazni, és melyeknél lesz hatástalan a kezelés.
Amerikai kutatóknak sikerült rábukkanniuk számos népi gyógynövény vérnyomáscsökkentő hatásának molekuláris mechanizmusára, melynek kulcsa a KCNQ5 káliumcsatorna.
Egy magyar vezetésű oxfordi kutatócsoport az influenza vírus replikációs mechanizmusának tanulmányozása során olyan gyógyszercélpontot azonosított, amely több törzsnél is gátolhatja a vírus szaporodását.
Amerikai kutatók felfedezése szerint a fokális adhéziós kináz (FAK) fehérje termeléséért felelős gén alkalmas gyógyszercélpont lehet a petefészekrák terápiarezisztenssé válásának és visszatérésének megakadályozásában.
Amerikai kutatók új megfigyelése szerint az Alzheimer-kórra jellemző béta-amiloid lerakódások kizárólag az agy olyan területein alakulnak ki, ahol mikroglia-sejtek vannak jelen, ezek hiányában a plakkok jelenléte nem észlelhető.
Angol kutatók a hippocampus preszinaptikus sejtjeinek vizsgálata során arra a következtetésre jutottak, hogy az intracelluláris kalciumszint döntő szerepet játszik a tanulási és memóriafolyamatok hatékonyságának megőrzésében.
Amerikai kutatók olyan kismolekulára bukkantak, amely a DYRK1 enzim gátlásával képes lehet késleltetni vagy akár megakadályozni több neurodegeneratív betegség, köztük az Alzheimer-kór kialakulását.
Amerikai kutatók vizsgálatai szerint az aktív szénnel kiegészített terápia nagyobb hatásosságot mutat a herpeszvírus (HSV) ellen, ráadásul a gyógyszer adagolási gyakorisága is csökkenthető.
A TARA Biosystems a napokban hozta nyilvánosságra új szívmodelljének kardiotoxicitás-prognosztikai eredményeit, melyek gyógyszerek széles skálájának kockázatait értékelték egy új elgondolás alapján.
Egy amerikai kutatócsoport olyan kis molekulákat állított elő, amelyek sikeresen nyomhatják el a dormanciában lévő HIV reaktivációját az antiretrovirális kezelés abbahagyását követően.
Amerikai kutatók a tüdő adenokarcinóma két teljesen eltérő kialakulási útvonalát írták le, felfedezésük segítséget jelenthet új gyógyszerek kifejlesztésében és a meglévő gyógyszerek hatásosságának előrejelzésében.
Amerikai kutatóknak sikerült megalkotniuk Clostridium difficile által termelt toxin háromdimenziós modelljét, tovább számos olyan gyenge pontot is azonosítottak, mely a gyógyszerfejlesztésben igen hasznosnak bizonyulhat.
Ausztrál kutatóknak sikerült tisztázni az egyik leggyakrabban használt rákellenes szerrel az 5-FU-val szemben kialakuló rezisztencia pontos hatásmechanizmusát.
Egy nemzetközi kutatócsoport olyan kismolekulás hatóanyagot fedezett fel, mely igen szelektíven kötődik a rák-őssejtekhez, azaz képes lehet megakadályozni a rákos daganatok áttétképződését és a betegség visszatérését is.
Egy nemzetközi kutatócsoport több mint 20 éves együttműködésének köszönhetően sikerült feltárni a már a klinikai gyakorlatban is alkalmazott onkológiai PARP-gátló készítmények pontos hatásmechanizmusát. A felfedezés megnyithatja az ajtót a pontosabban célzott terápiás megközelítések előtt.
Egy amerikai kutatócsoport eredményei szerint 5-6 különböző bélbaktériumból készült, orálisan szedhető kivonattal hatásosan előzhetők meg, vagy fordíthatók vissza az ételallergiás reakciók.
Amerikai kutatók kannabidiolt és THC-t kis mennyiségben tartalmazó szer fokozatosan emelt adagolásával sikeresen kezeltek gyógyszerrezisztens epilepsziában szenvedő gyermekeket.
Amerikai kutatók vizsgálata szerint határozott összefüggés mutatható ki a sztatinok szedése és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása kockázatának növekedése között.
Egy amerikai kutatócsoport egy új peptid antagonista alkalmazásával állati modelleken sikeresen csökkentette az Alzheimer-kórra jellemző béta-amiloid plakkok lerakódását az agyban.
Egy arthritis psoriaticában szenvedő betegeken végzett vizsgálat szerint nem mutatható ki rákkeltő hatás a betegség kezelésére alkalmazott TNF-gátlóknál.
Egy svéd vizsgálat szerint az epilepszia kezelésére alkalmazott gabapentinoidok fokozzák az öngyilkossági hajlamot, különösen a fiatal felnőttek körében.
Egy skót kutatócsoport szerint a szervezetben termelődő LL-37 molekula jelentős segítséget nyújthat az antibiotikum-rezisztens baktériumok elleni küzdelemben.
Spanyol kutatók a galanin N-terminális fragmens (1-15) élettani szerepének leírásával új gyógyszercélpontot azonosítottak, ami segíthet a depresszió elleni új gyógyszerek kifejlesztésében.
Egy nemzetközi kutatócsoport az eddigi legnagyobb genomikai asszociációs vizsgálat során kimutatta, hogy a gyermekkori és felnőttkori asztmát okozó gének különböznek egymástól.
Amerikai kutatók olyan CAR molekulákat állítottak elő, mellyel kiküszöbölhetőnek tűnnek az onkológiai kezelések során rendszeresen jelentkező súlyos mellékhatások.
Amerikai kutatók összefüggést mutattak ki a nők tartós (két hónapnál hosszabb ideig tartó) antibiotikumszedése és a szívroham illetve a stroke kialakulásának kockázata között.
Tajvani kutatók egy vizsgálati készítménnyel jó eredményeket értek el a HIV humán CD4+T sejtjeihez kötődésének gátlása során, ami akár négy hónapra is szupresszálhatja a vírusterhelést.
Január óta csaknem 110 ezer új koleragyanús esetet jelentettek a háború sújtotta Jemenben. Eddig 190-en haltak meg a betegséggel összefüggő állapotok miatt, a potenciális fertőzöttek egyharmada gyermek – tájékoztat az ENSZ humanitárius szervezete, az OCHA.
Amerikai kutatók az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) kezelésére szolgáló két terápia összehasonlítása során azt találták, hogy az amfetamin alkalmazása során magasabb a pszichózisos esetek száma.
Amerikai kutatók olyan mesterséges mikropartikulumokat állítottak elő, melyek baktériumok, például a TBC baktériumának „utánzásával” hasznosak lehetnek a fertőző betegségek elleni küzdelemben.
Az Ausztrál Egészségügyi Minisztérium tájékoztató kampányt indított, New York állam Rockland County megyéjében pedig közegészségügyi válsághelyzetet hirdettek a kanyaró felbukkanása miatt, mely elsősorban a vallási előírásoknak és az oltásellenes mozgalmaknak köszönhető.
Amerikai kutatók vizsgálatai szerint egy fejlesztés alatt álló rákgyógyszer hatékonyan képes csökkenteni a Helicobacter pylori baktérium virulenciáját.
Ír és angol kutatók együttműködésének eredménye az a hamarosan engedélyezésre kerülő mikrotű, amely számos alkalmazás során felválthatja a kisgyerekek által rettegett hagyományos injekciókat.
A líbiai egészségügyi minisztérium nyilatkozatot adott ki, mely szerint az utóbbi fél évben ötezer új, regisztrált Leishmaniasis esetet regisztráltak az országban.
Angol és malawi kutatók megfigyelései szerint a legyengített Salmonella törzseket tartalmazó oltóanyag hatására megnő a szervezet védekezőképessége egyéb fertőző betegségek ellen is.
A kínai gyógyszerügyi hatóságok laboreredményei szerint mentesek a HIV-fertőzéstől a Meheco által gyártott plazmatermékek. A közelmúltban több gyógyszerhamisítási botrány rázta meg az országot.
Amerikai kutatók eredményei szerint az Egyesült Államokban felírt antibiotikumok csaknem negyedét teljesen feleslegesen írja fel az orvos, és 2 millió embert érintenek az antibiotikum-rezisztens fertőzések.
Dán kutatók genomikai vizsgálat során arra a következtetésre jutottak, hogy a folsavhiány irreverzibilis hatást fejt ki a mitózisra, melyet későbbi folsavadagolás sem képes helyreállítani.
Egy fázis III. klinikai vizsgálat eredményei szerint a sorafenib két évig képes volt leállítani a tumornövekedést desmoid típusú fibromatózisban szenvedő betegeknél.
Amerikai kutatók új eredményei szerint a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használt metformin szívbetegeken is segíthet, mivel megtartott ejekciós frakciójú szívelégtelenség (HFpEF) esetén segíti a szívizom ellazulását.
Amerikai kutatók új eredményei szerint egy korábban a hepatitis gyógyítására használt hatóanyag, a telbivudin hatásos lehet a Lou Gehrig betegség lefolyásának lassítására.
Amerikai kutatók egér modellszervezeten végzett vizsgálatai szerint a metabolizmusért felelős egyes neuronok testmozgást követően két napig is aktív állapotban maradnak, jelentősen csökkentve az éhségérzetet és a vércukorszintet.
Amerikai kutatók olyan új gyógyszercélpontot találtak (transzmembrán szerin proteáz 11B), mely kiváló gyógyszercélpont lehet a laphámsejtes rákbetegségek kezelésében.
Amerikai kutatóknak sikerült pontosan kimutatniuk, hogy az Alzheimer-kór egyik kiváltójának tartott APP gén rekombinációja során ugyanaz a reverz transzkriptáz enzim lép működésbe, mint a HIV-fertőzés esetén, ami felveti annak lehetőségét, hogy a betegség antiretrovirális terápiával lesz kezelhető.
Spanyol kutatók a helyi 65 évnél idősebb populáció egészségi adatainak, valamint önbevallásos testkép-érzékelési kérdőívek eredményeinek alapján kimutatták, hogy 5 év alatt jelentésen csökkent a vizsgált népesség fizikai aktivitása, ezzel együtt pedig romlott az általános egészségi állapota.
Német és brit kutatók vizsgálatai szerint a 30 perces, látható kék fénnyel történő megvilágítás jelentősen, csaknem 8 Hgmm-rel csökkenti a szisztolés vérnyomást.
Kutatók sikeresen aktiváltak olyan immunválaszt provokáló jelátviteli rendszert, melynek hatására a T-sejtek képesek felismerni és megsemmisíteni a daganatsejteket. A több éve tanulmányozott STING rendszert kiválóan aktiváló fehérjét sikerült létrehozni, melyek másként működnek, mint a már fejlesztés alatt álló STING-aktivátorok.
Egy amerikai startup cég olyan technológiát fejlesztett ki, mellyel jelentősen felgyorsítható, és hatékonyabbá tehető a rákellenes gyógyszerekben felhasznált T-sejtek kinyerése a vérből, mivel a korábbi mágneses eljárás helyett egy lebomló polimert alkalmaznak.
Két rövid időtartamú, hármas hatóanyag-kombinációval végzett klinikai vizsgálatban is sikerült számottevő javulást elérni cisztás fibrózisban szenvedő betegek tüdőfunkciójában. Az eredményeket a kutatók „áttörésként” értékelik, és jó eséllyel várható, hogy a jótékony hatások hosszabb távon is fennmaradnak.
Tripla negatív mellrák kezelésében tesztelik az a rizsszemnél is kisebb implantátumot, mely egyenesen a tumorba ültetve folyamatosan bocsátja ki az immunterápiás hatóanyagot, így a várakozások szerint nagy mértékben képes lehet csökkenteni a rákellenes szerek nemkívánatos hatásait.
Amerikai kutatók eredményei szerint a májban képződő béta-hidroxivajsav képes csökkenteni a vérnyomást a nátriumbevitel csökkentése vagy testmozgás nélkül is, így akár tabletta formában bevéve is eredményezhetne a testmozgáshoz hasonló vérnyomáscsökkentő hatást.
Egy fázis II. vizsgálat eredményei szerint a kísérleti M72/AS01 oltóanyag a látens tbc-fertőzött, korábban BCG-vakcinát kapó betegek 54%-ánál megakadályozta a súlyos tünetekkel jelentkező tuberkulózis kialakulását.
Amerikai kutatók olyan új osztályba tartozó molekulákat fejlesztettek ki, melyek egy korábban nem ismert mechanizmus kihasználásával pusztíthatják el a mellrákos daganatokat vagy állíthatják le növekedésüket.
Amerikai kutatók polimer nanorészecskék segítségével nagy pontossággal voltak képesek célba juttatni az áttétes tüdőrák kezelésére szolgáló kemoterápiás hatóanyagokat.
Kanadai kutatók szerint a kaszpáz-1 enzim olyan új gyógyszercélpont lehet, amelyre irányuló hatóanyag állati modellszervezetben jelentősen csökkentette a memóriavesztést, és akár az Alzheimer-kór patológiás folyamatának leállítására is képes lehet.
A mitokondriális funkciók javulását eredményezi az évtizedekig kizárólag májbetegségek kezelésére használt urzodeoxikólsav (UDCA), ami egy új vizsgálat szerint regeneratív és neuroprotektív hatást fejt ki Alzheimer-kórban szenvedő betegekben.
Nemzetközi egyetemi-gyógyszeripari együttműködés gyümölcse egy olyan új bioinformatikai keretrendszer (CRAFT), mely jelentősen lerövidítheti a potenciális gyógyszercélpontok azonosítását, és csökkentheti a fejlesztés kezdeti fázisában kihulló gyógyszerjelölt molekulák számát. Az új megközelítés alkalmazása máris eredményt hozott: egy olyan membránreceptort azonosítottak, mely komoly fordulatot hozhat az epilepszia gyógyításában.
Egy obszervációs vizsgálat eredményei szerint nagyobb kockázatot jelent a diclofenac hatóanyagú készítmények szedése, mint ha a betegek más nem-szteroid gyulladásgátlót, paracetamolt vagy nem NSAID típusú gyógyszert szednének.
Bejegyzésünkben elsősorban a gyógyszerészek és a gyógyszerellátás szempontjából fontos rendelkezéseket mutatjuk be, valamint felmérjük a lehetséges következményeket.
Már 25 kórházi oltóponton zajlik az egészségügyi dolgozók beoltása. Az oltópontokon közvetlenül is be tudnak jelentkezni az egészségügyi dolgozók a koronavírus elleni védőoltásra.