Bőrrák-kezelés bioadhezív nanopartikulumokat tartalmazó injekcióval
A Yale Medical School kutatói egy olyan eljárás kifejlesztésén dolgoznak, amelyben sebészeti módszerek helyett a tumorba injekciózott nanopartikulumokkal ölnék el a ráksejteket.
A kezelés lényege, hogy a polimer alapú nanorészecskék részint egy kemoterápiás hatóanyagot hordoznak, részint pedig bioadhezív tulajdonságúak, vagyis a daganatba kerülve a tumormátrixban megragadnak, akkumulálódnak. Mivel igen hosszú ideig képesek tartósan megmaradni a beadás helyén, és lassan bocsátják ki a hordozott hatóanyagot, így egy injekció igen tartós és lokális hatással rendelkezik. A terápia másik előnyös tulajdonsága, hogy a lokálisan ható injekcióval egyidejűleg a beteg szervezetébe immunrendszert stimuláló készítmények is adagolhatók.

Az immunrendszer így képes az elölt tumorsejtek maradványainak eltakarítására, illetve elölhetik azokat a rákos sejteket is, amelyeket az injekció nem ér el, ez az úgynevezett “kill and thrill” módszer. A lokális adagolás lehetővé teszi, hogy egy vizit alkalmával több daganatot is kezelni lehessen.
Forrás: PNAS