A regulátor T-sejtek lehetnek a mellrák elleni küzdelem új gyógyszercélpontjai
A Massey Rákkutató Központ (Richmond, Virginia, USA) kutatói transzgénikus egerekben azt a kérdést vizsgálták, hogy szolid tumorok esetében a regulátor T-sejt infiltráció miért jár gyakran együtt rossz prognózissal.
Megfigyelték, hogy a regulátor T-sejtek képesek elnyomni a CD4 T-limfociták interferon-gamma termelését, melynek erőteljes tumorellenes és makrofág-aktiváló hatása lenne. A vizsgált emlőrák-modellekben a regulátor T-sejtek célzott elpusztításának hatására megnövekedett az interferon-gamma szint, és ennek következményeként a makrofágok is átprogramozódtak tumorellenes sejtekké.
Ez volt az első olyan kutatás, amely a regulátor T-sejtek funkcióját vizsgálta az emlőrák patogenezisében, és eredményeivel rögtön igazolta az adoptív sejttranszfer mögötti elgondolás helyességét. Ebben a megközelítésben akár az is elképzelhető, hogy a jövőben a beteg szervezetéből kivett, majd a testen kívül interferon-gammával átprogramozott makrofágokat juttassunk vissza a szervezetbe az emlőrák kezelésére.
