Korábban a kávézás a tiltólisták élén szerepelt, ha a helyes táplálkozás alapelveiről volt szó. Kardiovaszkuláris betegeknél, köszvényeseknél, tüdőbetegeknél, cukorbetegeknél kerülendő a kávézás − vallották. Mára ez jelentősen megváltozott. Epidemiológiai vizsgálatok egész sora és metaanalízisek tucatja bizonyítja azt, hogy a kávézás (napi 4-5 kávé) nemcsak hogy nem ártalmas, de preventív szerepet is kap számos kórkép esetén. Úgy tűnik, hogy megszorításokra mindössze a várandósság alatt van szükség (1, 2).
A fogyókúrázók törekvései a gyógyszerészek részéről is támogatandók − az életmódtanácsok mellett bizonyos patikaszerek is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy kevesebbet mutasson a mérleg.
A terhesség alatti hormonális változások és az egyre növekvő hasűri nyomás aranyérbetegségre hajlamosít a várandósság alatt. A megelőzésben kulcsszerepe van az életmódnak: a rostokban gazdag táplálkozásnak, a bőséges folyadékfogyasztásnak, a rendszeres mozgásnak.
Az állati eredetű termékeket nem fogyasztó gyermekek növekedése elmarad a vegyes táplálkozású gyermekekétől; számos vitaminnal, ásványi anyaggal és nyomelemmel való ellátottságuk hiányos lehet.
Kvíz a Pharma Tribune 2017/3. számához Kvíz a Pharma Tribune 2017/3. számához
PharmaOnline
2017-09-12
Az idei harmadik lapszámunkban megjelent cikkek elolvasását követően 12 (távoktatás keretében megszerezhető) kreditpontot szerezhet, ha helyesen válaszol a kérdésekre.
Ha az étrend nem fedezi a megnövekedett vitamin-, nyomelem- és ásványianyag-szükségletet, a kifejezetten a várandósság időszakára „szabott” multivitamin-készítmények hozzájárulhatnak a magzat egészséges fejlődéséhez és az anyai szervezet vitaminhiányát is kivédik.
Az Európai Gyógyszerügyi Hivatal Farmakovigilanciai Kockázatértékelő Bizottsága állást foglalt a kábítószer-függőség megszüntetésére alkalmazott orális metadonkészítmények, továbbá a krónikus vesebetegségben parenterális vaspótlásra alkalmazott Rienso oldat biztonságosságáról. A valproát biztonsági kockázatát a betegek közvetlen bevonásával elemzik.
Már az ókorban is alkalmazták: a csatákban szerzett sérüléseket, töréseket a nadálytő gyökeréből készült masszával kenték be a seb védelme és a gyógyulás gyorsítása céljából. Napjainkban hátfájás, ízületi fájdalom, húzódások és zúzódások kezelésre alkalmazzák.