A digitális orvosi eszközök, a mesterséges intelligencia felhasználása rohamlépésben halad előre az orvoslásban. Nagyon fontos ezeknek az új eszközöknek a megfelelő elhelyezése a klinikai gyakorlatban. Peták István cikkét a Medical Tribune közölte.
Igen fontos felfedezést tettek a Washington Orvostudományi Egyetem kutatói egy már engedélyezett, az epilepszia kezelésére kifejlesztett gyógyszerrel kapcsolatban, írja a hvg.hu.
A herpeszvírusok népes családja több mint 200 herpeszvírust ölel fel, köztük 8 olyat is, amik képesek az embereket megbetegíteni. Bárányhimlő, övsömör, Pfeiffer-féle mirigyláz és rosszindulatú daganatok egyaránt szerepelnek a herpeszvírusok okozta kórképek között.
A Drezdai Műszaki Egyetem kutatói az Immunityfolyóiratban közölt cikkükben arról számoltak be, hogy olyan fehérjéket azonosítottak, amelyek kiváló gyógyszercélpontok lehetnek a vastagbélrák kezelésében.
A malária gyógyítására használt hidroxiklorokin olyan jelátviteli útvonalakat gátol, amelyek fontosak a ciszplatin kemoterápia elleni rezisztencia kialakulásában a fej-nyak rákos megbetegedések során.
Fémionok és fémvegyületek szerteágazó kémiai sajátságait és biológiai szerepét, gyógyászati alkalmazásának lehetőségeit vizsgálták a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE).
Az onkológiai fájdalomkezelés speciális területe a gyógyításnak. Dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája arról ad tájékoztatást, hányféle fájdalom jelentkezhet és milyen fájdalomcsillapítási lehetőségek segíthetnek.
Az Indiana University School of Medicine kutatói a Science Translational Medicine folyóiratban számoltak be áttörésükről, mely szerint sikerült olyan kismolekulás hatóanyagot találniuk, melynek célpontja a korábban “gyógyszerezhetetlennek” tartott SUMO1 onkogén fehérje.
A KDM5B nevű fehérjének komoly szerepe van abban, hogy a szervezet immunrendszere, vagy az onkológiai kezelések során alkalmazott immunterápiás készítmények ne érjék el a kívánt célt a melanóma elleni küzdelem során.
Az édeskömény Dél-Európában és a Földközi-tenger mellékén őshonos, az ókor óta emésztési panaszok enyhítésére használt gyógynövény, amit fűszerként és élelmiszernövényként is hasznosítanak.