Bár a tífusz a fejlett világban igen ritka, a fejlődő országokban még mindig okozhat járványt, emiatt különsen problémás az antibiotikum-rezisztencia erősödése – írja a Science Alert nyomán a 24.hu.
A doxiciklin több mint 50 éve alkalmazott antibiotikum, amelynek széles hatásspektrumára és kedvező farmakokinetikai tulajdonságaira visszavezethetően a XXI. században is kiemelt szerepe van az antibiotikumok palettáján.
Brit kutatók szerint emberek millióinak életét változtathatja meg egy gyógyszer, amely egerekben képes volt a húsevő baktériumként ismert MRSA-t semlegesíteni, közli az InfoStart.
A malária gyógyítására használt hidroxiklorokin olyan jelátviteli útvonalakat gátol, amelyek fontosak a ciszplatin kemoterápia elleni rezisztencia kialakulásában a fej-nyak rákos megbetegedések során.
A szerrel kezelt betegek megfigyelése nélkül a szer használata közben kialakuló, gyógyszerrezisztens mutáció közösségi terjedése is megkezdődhet ausztrál virológusok szerint, írja az Infostart.
Szakértők szerint azonnal vissza kell fogni az antibiotikumok nem megfelelő, túlzott használatát és új antibiotikumokat kell kifejleszteni, írja a hvg.hu az MTI nyomán.
Az antimikrobiális rezisztencia előfordulása folyamatosan nő, 2050-ig évente 10 millió ember életét is követelheti világszerte – többet, mint ahányan jelenleg rákban halnak meg.
Két évtized alatt 46 százalékkal nőtt a globális antibiotikum-fogyasztás, derül ki a Lancet Planetary Health című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból.
Az édeskömény Dél-Európában és a Földközi-tenger mellékén őshonos, az ókor óta emésztési panaszok enyhítésére használt gyógynövény, amit fűszerként és élelmiszernövényként is hasznosítanak.