A vas a hemoglobin és a mioglobin építőköve, és elengedhetetlenül fontos – többek között – az agy fejlődéséhez, a gyermekkori növekedéshez, a genetikai anyag és különféle hormonok szintéziséhez és az immunműködéshez. Leszögezhető tehát, hogy az emberi szervezetnek szüksége van a vasra. Az almába szúrt vasszögön kívül azonban egyéb módjai is vannak a vaspótlásnak. Bemutatjuk a hem-vas és a nem hem-vas közötti különbségeket, a kétféle vas élelmi forrásait, és taglaljuk a vas-szupplementáció lehetőségeit.
Lázat nemcsak fertőzések, de komoly betegségek is okozhatnak, a jéghideg borogatás vagy a lázcsillapító tabletták keverése pedig csak ront a beteg állapotán.
A légúti óriássejtes vírus (RSV) főleg kisgyermekeket sújtó terjedése mellett a gyógyszerhiány is egyre nagyobb gond Németországban, figyelmeztettek a szakmai szervezetek.
Főleg a kisgyermekeket és az időseket támadja meg, tünetei hasonlóak, mint az influenzáé és a Covid–19-é. Jó hír, hogy 15 percen belül kimutatható egy már Magyarországon is kapható otthoni kombinált gyorsteszttel.
Intersticiális tüdőbetegség (ILD) esetén kulcsfontosságú, hogy a betegséget minél korábbi szakaszában felismerjék, mert az időben elkezdett terápia jelentősen javíthatja a beteg életminőségét és életkilátásait.
Európában elsőként Magyarországon jelenik meg egy angol kombinált patikai teszt márkacsalád, amelynek egyik gyorstesztje képes kimutatni, hogy milyen vírussal fertőződött meg a beteg.
November elejétől a gyógyszertárakban ismét elérhető a négykomponensű védőoltás, amely a WHO és az Európai Unió által ajánlott vírustörzseket tartalmazza, tű nélkül, orron át adható be a 24 hónapos kort betöltött, de 18 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők részére.
Az influenzavírus terjesztésében a gyermekek kiemelt szerepet játszanak – a betegség elleni védekezés legjobb módja továbbra is a védőoltás, amit októberben érdemes beadatni.
Korán jelentkező és kiterjedt influenzajárványra számíthatunk. Különösen veszélyeztetettnek számítanak a várandós nők, a kisgyermekek és az idősek. A hatékony védelmet nyújtó vakcinák közül az első idei oltóanyag már el is elérhető.
Úgy tűnik, hogy a TikTok és a többi közösségi platform a gyógyszerhiányt megoldani nem tudja, a hiány előidézésében és az indulatok korbácsolásában betöltött szerepük azonban kétségtelen és más módszerekkel alig helyettesíthető.