Fél a nyílt terektől, irtózik a villámlástól és mennydörgéstől, retteg a pókoktól, vagy a keze-lába remeg, ha repülőbe kell szállnia? A pszichiátriai betegségek leggyakoribb formája a fóbia. A fóbiák bizonyos formáinak a kezelésében a gyógyszerek is vezető szerepet játszanak.
Az altatószerek új csoportját jelentő orexin-antagonisták második engedélyezett képviselőjének hatásossága felülmúlja a benzodiazepinek csoportjába tartozó gyógyszerét.
Munkahelyi konfliktusok, magánéleti nehézségek, anyagi problémák – mindezek mellé egy határidőkkel teletűzdelt naptár… A következmény a stressz, az idegeskedés és a szorongás. A megoldás pedig egyáltalán nem biztos, hogy a szintetikus nyugtató gyógyszerekhez fordulás.
Kvíz a Pharma Tribune 2019/3. számához Kvíz a Pharma Tribune 2019/3. számához
PharmaOnline
2019-10-01
Az idei harmadik lapszámunkban megjelent cikkek elolvasását követően 12 (távoktatás keretében megszerezhető) kreditpontot szerezhet, ha helyesen válaszol a kérdésekre.
Az FDA „boxed warning” formájában figyelmeztet a zolpidem, a zaleplon és az eszopiklon szedésével összefüggésbe hozható, alvás közbeni fokozott baleseti kockázatra.
Dohányzóknál egyes hatóanyagok plazmaszintjei a várt koncentrációértékek csak mintegy felét érik el, és megtörténhet, hogy a kívánt terápiás hatás sem alakul ki.
Számos hatóanyag lép az alkohollal interakcióba. A gyógyszer-alkohol kölcsönhatásoknak két fő típusa van: farmakokinetikai és farmakodinámiás interakciók egyaránt kialakulhatnak, amik hatásfokozódáshoz, hatáscsökkenéshez, toxicitáshoz, súlyos mellékhatásokhoz vezethetnek.
A gastrooesophagealis refluxbetegség a magyar lakosság mintegy egyötödét érinti, ezért fontos, hogy a gyógyszerész hasznos tanácsokkal láthassa el a patikába betérő beteget.
Úgy tűnik, hogy a TikTok és a többi közösségi platform a gyógyszerhiányt megoldani nem tudja, a hiány előidézésében és az indulatok korbácsolásában betöltött szerepük azonban kétségtelen és más módszerekkel alig helyettesíthető.