A bélmikrobiom a legkülönfélébb betegségek kialakulásában játszik szerepet az autoimmun kórképektől a mentális betegségekig; nagyon valószínű, hogy meghatározó hatása van a testsúly szabályozására is.
A liszt- és laktózérzékenység kimutatására szolgáló tesztek, amelyek az elmúlt években a magánszférában is elérhetővé váltak, jelentősen kedveztek a nem orvosi diagnózison és javallaton alapuló, önként vállalt „divatdiéták” elterjedésének. További probléma, hogy nincs egységes álláspont sem a hidrogénkilégzési teszt kivitelezésében, sem a genetikai teszt megfelelő értékelésében.
A mikrobióta nemcsak önmagában, de a vele foglalkozó kutatásban is hihetetlen széles diverzitást mutat számos felvetett és még több megválaszolatlan kérdéssel.
Egyre többet és többet mutat a mérleg… van, akinek az tűnik fel, hogy az utóbbi időben megnőtt az étvágya. Furcsa, mert mindeközben a beteg nem változtatott az életmódján. Egy jelentősebb változás történt csupán, egy számára új gyógyszert írt fel az orvosa, amit elkezdett szedni.
Régóta ismert, hogy a bélrendszeri baktériumflóra összetétele nem csupán emésztőszervi problémákat okozhat, hanem számos ponton kölcsönös kapcsolatban áll egészségi állapotunkkal.
Egy amerikai kutatócsoport eredményei szerint 5-6 különböző bélbaktériumból készült, orálisan szedhető kivonattal hatásosan előzhetők meg, vagy fordíthatók vissza az ételallergiás reakciók.
Dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, infektológus, az Immunközpont főorvosának segítségével összegyűjtöttük, mi az, amit érdemes az úti patikába készíteni.
Mindkét antibiotikum hatékony és jól tolerálható terápiás lehetőség számos baktérium okozta fertőzés esetén, ám csak indokolt esetben és az adott kórokozóra hatékony antibiotikummal végezzünk kezelést.
A fekális bakterioterápia az enyhe, illetve középsúlyos állapotú colitis ulcerosa-s betegek harmadánál vezet szteroid-mentes remisszióhoz, bár a hatás csak keveseknél áll fenn 12 hónapon túl.
Veleszületett hiperammonémia esetén vagy májcirrózisos betegeknél kivédheti a hepatikus enkefalopátia kialakulását egy géntechnológiailag módosított, ammóniát bontó baktérium.
Már az ókorban is alkalmazták: a csatákban szerzett sérüléseket, töréseket a nadálytő gyökeréből készült masszával kenték be a seb védelme és a gyógyulás gyorsítása céljából. Napjainkban hátfájás, ízületi fájdalom, húzódások és zúzódások kezelésre alkalmazzák.