A bélmikrobiom a legkülönfélébb betegségek kialakulásában játszik szerepet az autoimmun kórképektől a mentális betegségekig; nagyon valószínű, hogy meghatározó hatása van a testsúly szabályozására is.
A gyógyítás hosszú távú és fenntartható formája a krónikus betegségek megelőzése, a gyógyszermentesen gyógyult állapot elérése életmódváltás segítségével, a személyre szabott mikrobiomregenerációs stratégiák mentén.
A kórházi kezelések során sok esetben kerül az orvosi ragtapaszok valamely fajtája a beteg bőrére, hogy ott akár napokig rögzítsen eszközt vagy kötszert.
A mikrobióta nemcsak önmagában, de a vele foglalkozó kutatásban is hihetetlen széles diverzitást mutat számos felvetett és még több megválaszolatlan kérdéssel.
Egyre többet és többet mutat a mérleg… van, akinek az tűnik fel, hogy az utóbbi időben megnőtt az étvágya. Furcsa, mert mindeközben a beteg nem változtatott az életmódján. Egy jelentősebb változás történt csupán, egy számára új gyógyszert írt fel az orvosa, amit elkezdett szedni.
Egy ember óránként átlagosan 4 millió baktériumot ad le a környezetébe, aminek következtében szinte azonnal zátonyra futnak a steril térről vallott elképzelések (1).
Korábban a kávézás a tiltólisták élén szerepelt, ha a helyes táplálkozás alapelveiről volt szó. Kardiovaszkuláris betegeknél, köszvényeseknél, tüdőbetegeknél, cukorbetegeknél kerülendő a kávézás − vallották. Mára ez jelentősen megváltozott. Epidemiológiai vizsgálatok egész sora és metaanalízisek tucatja bizonyítja azt, hogy a kávézás (napi 4-5 kávé) nemcsak hogy nem ártalmas, de preventív szerepet is kap számos kórkép esetén. Úgy tűnik, hogy megszorításokra mindössze a várandósság alatt van szükség (1, 2).
A Candida-diéta már „kiment a divatból”, de tény, hogy a megfelelő táplálkozás – a bélflóra befolyásolása révén – kiküszöbölheti a nemkívánatos gombás infekciók kialakulását.
A borsmenta illóolaja – intesztinoszolvens készítményként a szervezetbe juttatva – igazoltan enyhíti az IBS-es betegeknél tapasztalható hasi görcsöket és flatulenciát.
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény módosításával 2021. január 1-től az elsőfokú közigazgatási hatósági eljárások alapvetően illetékmentessé váltak. Ennek következtében – a törvény 1. számú mellékletében felsorolt néhány speciális esettől eltekintve – nem kell megfizetni a 3000 forintos eljárási illetéket az ügyintézés során.
Dr. Csupor Dezső szakgyógyszerész, gyógynövénykutató írása nem a lehetséges "ötleteket" mutatja be, hanem a már elfogadott kezelési módszereket, ajánlásokat.