A WHO által azonosított, tizenhat legnagyobb egészségügyi rizikót jelentő betegség közül tízzel jelenleg nem foglalkoznak a gyógyszerfejlesztők, írja összeállításában az Infostart.
Százmillió fontos (40 milliárd forint) adományból új kutatóintézetet nyit az Oxfordi Egyetem az antibiotikum-rezisztencia feltartóztatására, adta hírül a BBC News.
Nehéz hónapok elé nézünk, a koronavírus-járvány árnyékában közeleg az influenzaszezon, a megbetegedettek közül pedig sokaknak az influenza szövődményeként kialakuló bakteriális tüdőgyulladással is meg kell majd birkózni.
A jelenleg használatos, akár több napot is igénybe vevő teszt helyett már 30 perc alatt eredményt mutató gyorsteszt segíthet meghatározni, hogy melyik antibiotikum típusra rezisztens az adott baktérium.
A Szegedi Biológiai Kutatóközpont kutatói olyan új antibiotikum-molekulákat fejlesztettek ki, amelyek az eddigi laboratóriumi vizsgálatok alapján hatásosak lehetnek az MRSA-fertőzéssel szemben.
Az influenza és az annak szövődményeként kialakuló tüdőgyulladás fokozott kockázatot jelent az idősebb korosztály számára, így az influenzaszezon közeledtével a védőoltással már megelőzhető légúti fertőzésekre érdemes figyelni.
A felső légúti gyulladásos megbetegedések a leggyakoribb kórképek közé tartoznak, amivel a betegek orvoshoz fordulnak. A felső légúti fertőzéseket többnyire vírusok okozzák, ezért a terápia során nincs szükség antibiotikum alkalmazására, a kezelés a tünetek enyhítéséből áll.
Bár az antibiotikumok a vírusos fertőzésekre nem jelentenek gyógymódot, az új koronavírus okozta légúti fertőzés gyakran bakteriális tüdőgyulladáshoz vezet, írja a Qubit.
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény módosításával 2021. január 1-től az elsőfokú közigazgatási hatósági eljárások alapvetően illetékmentessé váltak. Ennek következtében – a törvény 1. számú mellékletében felsorolt néhány speciális esettől eltekintve – nem kell megfizetni a 3000 forintos eljárási illetéket az ügyintézés során.
Dr. Csupor Dezső szakgyógyszerész, gyógynövénykutató írása nem a lehetséges "ötleteket" mutatja be, hanem a már elfogadott kezelési módszereket, ajánlásokat.