Milyen faktorszámút válasszak? Lehetek allergiás egy termékre? Mi a teendő, ha pattanásos, ekcémás vagy pikkelysömörös vagyok? Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza válaszolt a fényvédő termékekkel kapcsolatos gyakori kérdésekre.
A folyamatosan növekvő incidenciájú malignus bőrdaganatok (basalioma, spinocellularis carcinoma, melanoma malignum) kialakulásában kiemelkedő szerepe van a napfény karcinogén ultraibolya tartományának, amit in vitro és in vivo tanulmányok is igazolnak.
A JAMA Dermatology korábban közzétett vizsgálata szerint sokan nincsenek tisztában a naptejeken látható jelölésekkel. Nem elég az SPF alapján dönteni, figyelni kell az UVA és UVB jelöléseket is.
Egy felhőtlennek induló kirándulás is gondterhessé válhat, ha nem vagyunk kellően előrelátóak. A rovarcsípés elleni védekezés mellett érdemes figyelnünk a napégés elleni védelemre, és jó, ha a kisebb sebek ellátására is fel vagyunk készülve.
Bár az utóbbi években javultak a magyarok D-vitamin-pótlási szokásai, egy friss kutatás szerint minden harmadik lakos továbbra is extrém D-vitamin-hiányban szenved.
Az elmúlt években mind a kémiai elven működő fényvédő molekulák, mind a fizikai elven védő mikropigmentek alkalmazásával összefüggő egészségkárosodásokkal kapcsolatosan merültek fel kérdések. Mit tanácsoljunk a patikában fényvédő készítményt keresőknek?
Az FDA bejelentette, hogy új információkat kell feltüntetni a napvédő készítmények címkéin, hogy a fogyasztók könnyebben ki tudják választani azokat a termékeket, amelyek védenek a leégéstől és csökkentik a bőrrák és a bőr korai öregedésének kockázatát.
Már az ókorban is alkalmazták: a csatákban szerzett sérüléseket, töréseket a nadálytő gyökeréből készült masszával kenték be a seb védelme és a gyógyulás gyorsítása céljából. Napjainkban hátfájás, ízületi fájdalom, húzódások és zúzódások kezelésre alkalmazzák.