Elképzelhető, hogy bizonyos kor alatt Magyarországon sem fogják beadni az AstraZeneca vakcináját, de döntés még nem született – mondta el Szlávik János infektológus egy szerdai webináriumon.
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy új kritériumokat vezet be a koronavírus elleni oltóanyagok unión kívüli exportjára vonatkozóan, így kívánja fokozni a vakcinák kivitelének átláthatóságát.
Ursula von der Leyen közölte, hogy az Európai Unió leállíthatja az AstraZeneca vakcináinak exportálását, ha a brit–svéd gyógyszergyártó cég nem szállítja le a megígért mennyiséget a tagországok számára, írja az Index.
Eddig 66 333 079 adag koronavírus elleni vakcina érkezett az Európai Unióba, amelyből 53 057 739-et adtak be, a legtöbbet lakosságarányosan Málta és Magyarország oltott – derült ki az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legfrissebb összesítéséből.
A Sinopharm és a Pfizer koronavírus elleni vakcinájából érkezett eddig a legtöbb hazánkba. A Pfizert már kiszállították a kórházi oltópontokra, a kínai vakcinával a szükséges hatósági vizsgálat után lehet majd oltani.
Eddig 2 191 210 adag koronavírus-vakcinát szállítottak Magyarországra, amiből múlt hét közepéig 1 586 105 adagot adtak be, idézi az ECDC friss adatait a Napi.hu.
Mintegy hétmillió embert oltottak be a világon eddig az orosz Szputnyik V vakcinával, jelentette be Alekszandr Gincburg, az orosz oltóanyagot kidolgozó Gamaleja Intézet igazgatója.
A kedden érkezett Pfizer-vakcinák után hamarosan megérkezik az újabb szállítmány az orosz Szputnyik oltóanyagból. A következő kínai vakcinaszállítmány március közepén várható.
Már az ókorban is alkalmazták: a csatákban szerzett sérüléseket, töréseket a nadálytő gyökeréből készült masszával kenték be a seb védelme és a gyógyulás gyorsítása céljából. Napjainkban hátfájás, ízületi fájdalom, húzódások és zúzódások kezelésre alkalmazzák.