Gyulladás a szervezetben: ilyen tünetek jelezhetik
Milyen tünetek jelzik a gyulladás kialakulását és mit tegyünk, ha arra gyanakszunk, hogy bennünket is érinthet? Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa adott válaszokat.
A gyulladás a védekezőmechanizmusok bekapcsolódása. Részeként több kisebb alrendszer lép működésbe a szervezetben, például sejtpusztító, a sejteket a helyszínre toborzó, a célt kijelölő, végrehajtó- és ellenanyagok kezdenek megjelenni, de egyidejűleg gyulladáscsökkentő termékek is megjelennek. Általában az immunrendszer valamilyen okból létrejött aktivizálódása váltja ki.
Milyen tünetekből ismerhetjük fel?
Eredeti meghatározása szerint, melyet ezer éve így használunk: pír, melegség, fájdalom és funkciócsökkenés.
A szervezetben lévő krónikus gyulladásra utalhatnak a következő tünetek:
- megmagyarázhatatlan kimerültség, erős fáradtságérzet
- hőemelkedés
- izomfájdalom, gyengeség és merevség
- fejfájás
- hányinger, emésztési zavarok
- álmatlanság
- akaratlan fogyás.
Akut gyulladás esetén, ha a kiváltó ok például egy bakteriális fertőzés, az érintetteknél intenzívebb panaszok jelentkezhetnek:
- magas láz, hidegrázás
- gyors pulzus
- verejtékezés
- nehézlégzés
- szédülés.
Így lehet kivizsgálni
A gyulladás során a C-reaktív protein (CRP) szint megemelkedik a vérben, ezt ki lehet a laboratóriumi vizsgálatokkal mutatni. Fertőzés esetén a CRP értéke pár óra leforgása alatt akár tízszeresére, vagy százszorosára is emelkedhet. Ez az érték a gyógyulás ütemével együtt fokozatosan le is csökken. Krónikus betegségek esetén azonban tartósan magas maradhat.
Kádár János kiemelte, hogy az emelkedett CRP értéknek több oka lehet: fertőzés, autoimmun betegségek (például rheumatoid arthritisz) vagy daganatos elváltozás. A CRP szint emelkedése csak arra utal, hogy a szervezetben valahol gyulladás jött létre. A gyulladás helyéről azonban a magas CRP érték semmit nem árul el. A laboreredmény tehát önmagában nem, csak a többi vizsgálati lelettel és a beteg panaszaival összevetve ad iránymutatást a diagnózishoz.
Hogyan kezelhető?
Ha a vérvétel a szervezetben gyulladást mutat, akkor meg kell keresni a kiváltó okát, majd ennek megfelelően kezelni. Ha a gyulladás a gyógyulást segíti, akkor nem szabad gyógyszerekkel mindenáron elnyomni, ha viszont olyan mértékű, hogy önmagában is veszélyeztető és kárt okozhat, akkor gyulladáscsökkentőkkel lehet mérsékelni. Az autoimmun betegségek esetén kifejezetten hasznos a gyulladás mérséklése, ilyenkor az immunrendszer működését elnyomó készítmények szedésére is szükség lehet.