Varázsgombával a súlyos depresszió is eredményesen kezelhető
A pszilocibin a súlyos depressziós betegek állapotán is javít. Hatásmechanizmusának az alapja az lehet, hogy az agysejtek közötti kommunikációs utakat megváltoztatja.
A varázsgombaként ismert Psilocybe gombákat a világ számos pontján fogyasztották és fogyasztják mindmáig, elsősorban vallásos-mágikus szertartások keretében. A gombákban található pszichoaktív komponensekre – pszilocin és pszilocibin – visszavezethetően fogyasztásuk hatására megváltozik az érzékelés, a gondolkodásmód, az érzésvilág és a létszemlélet. Magyarországon mind a pszilocibin, mind pedig a pszilocin kábítószernek minősülő anyag.
Évtizedek óta végeznek varázsgombás vizsgálatokat
A varázsgomba pszichoaktív anyagaival orvosi területen végzett vizsgálatok az 1960-as évekig nyúlnak vissza, amikor többek között haldokló betegeket kezeltek pszilocibines kapszulákkal. A kezelés hatására a betegek szorongása elmúlt, minimálisra csökkentek a halál és a rájuk váró szenvedés miatti félelmeik és megbékéltek a rákos megbetegedésük miatti élethelyzetükkel is.
Nemrégiben súlyos depressziós betegek bevonásával végzett vizsgálatban értékelték a pszilocibin hatásosságát.

fMRI-vel tanulmányozták az agyműködés változásait
Mint az a Nature Scientific Reports folyóiratban közöltekből kiderül, a pszilocibin kétszeri adagja tartósan, mintegy öt héten keresztül fennállóan mérsékli a súlyos depressziós betegek tüneteit.
A pszilocibin hatásmechanizmusának felderítése céljából a bevont betegeknél funkcionális mágneses rezonanciavizsgálattal (fMRI) vizsgálták az agyi keringést (CBF), a vér oxigén-szintet (BOLD), valamint a nyugalmi funkcionális konnektivitást (RSFC), különös tekintettel arra a négy agyterületre, amik a depresszióban érintettek. Továbbá, standardizált kérdőívet (QIDS-SR16, Quick Inventory Depression Score) használtak a betegek állapotának leírása céljából.
Bár a vizsgálat gyenge pontjaként említhető, hogy a bevont betegek száma viszonylag alacsony volt (n=19) és a depressziós betegek a varázsgomba hatóanyaga mellett pszichológiai támogatásban is részesültek, a kapott eredmények figyelemre méltóak.
Heteken át fennáll a pszilocibin antidepresszáns hatása
A kezelés kezdetén adagolt 10 mg pszilocibin, majd az egy hét elteltével adott 25 mg pszilocibin már a kezelés kezdetétől számított egy hét elteltével is mérsékelte a depressziós tüneteket mind a 19 betegnél. Öt hét elteltével a betegek 47 százalékánál továbbra is enyhék voltak a depressziós tünetek.
Az fMRI-vizsgálatok alapján a pszilocibin hatására a temporális cortex és az amigdala területén csökkent a vérátáramlás, ami összefüggésbe hozható a tünetek mérséklődésével.
A vizsgált négy agyterületből kettőnél emelkedett RSFC-t, egynél csökkentet, egynél pedig változatlant mutattak az fMRI-felvételek, ez alapján feltételezhető, hogy a pszilocibin az idegsejtek közötti kommunikáció útját megváltoztatva járulhat hozzá a depresszió enyhítéséhez.
(Forrás: News Medical)