Sztatin + dabigatrán: súlyos vérzésekhez vezethet az interakció
A dabigatrán szimvasztatinnal vagy lovasztatinnal való együttes alkalmazása a súlyos vérzések kialakulásának magasabb rizikójával jár együtt.
- A daganatellenes terápiák kardiológiai mellékhatásai és kezelésük
- Hogyan csökkenthető a gyógyszerelési hibákból adódó kockázat?
- Új irányelv a sztatinok és egyéb kardiovaszkuláris szerek interakcióiról
- Sztatinok: hatás és mellékhatás
- Visszavont FDA-engedély
- „Polipill”: mégsem váltja be a hozzá fűzött reményeket?
A véghígító dabigatrán és a sztatinok két képviselője – a szimvasztatin és a lovasztatin – interakcióba léphetnek egymással, ami a dabigatrán biohasznosíthatóságának a növekedéséhez és mellékhatásának a felerősödéséhez vezethet, és egyes esetekben súlyos vérzésekben nyilvánulhat meg, derül ki a Canadian Medical Association Journal-ben megjelent cikkből.
Dabigatrán
A dabigatrán alkalmazható vénás tromboembóliás események prevenciójára ízületi endoprotézis műtéteket követően, illetve a stroke és a szisztémás embolizáció megelőzésére nem billentyű eredetű pitvarfibrillációban szenvedő felnőtt betegeknél, akiknél egy vagy több kockázati tényező áll fenn (pl. korábbi stroke, 75 év feletti életkor, diabetes mellitus, hipertónia). Továbbá, a dabigatrán indikációi között található a mélyvénás trombózis és a pulmonális embólia kezelése, illetve kiújulásuk megelőzése.
Hazánkban 75, 110, illetve 150 mg dabigatránt tartalmazó kemény kapszulák vannak forgalomban.
A dabigatrán legsúlyosabb mellékhatásaként nagyfokú és súlyos vérzések fordulhatnak elő.
A sztatin+dabigatrán interakció mechanizmusa
Mind a szimvasztatin, mind a lovasztatin a bélepitélben található P-glikoprotein gátlószerei. A P-glikoprotein egy pumpa, ami a szervezetbe jutó xenobiotikumok, köztük a dabigatrán béllumenbe való visszapumpálásáért felelős. Amennyiben a szimvasztatin vagy a lovasztatin jelenlétében a G-glikoprotein működése gátolt, a szisztémás keringésbe jutó dabigatrán mennyisége megnő; mindez a hatóanyag mellékhatásaként fellépő súlyos vérzések kockázatának a növekedését is maga után vonja. Vizsgálatok alapján (n=45991) az említett sztatinok szedése mintegy 46 százalékkal (1,17-1,82; CI 95 százalék) növeli a dabigatránnal összefüggésbe hozható súlyos vérzések kockázatát (egyéb sztatinokkal összehasonlítva).
Egyéb sztatinok (pl. atorvasztatin) esetében sem eset-kontroll-vizsgálatokban, sem pedig in vitro kísérletekben nem tapasztalták a P-glikoprotein gátlását.
A P-glikoprotein gátlása, mint a dabigatrán biohasznosíthatóságát növelő faktor már régebbről ismert, és például a ciklosporin, a verapamil, a kinidin esetében már korábban is leírt volt; a sztatinokkal kapcsolatos interakció eddig nem szerepelt a szakmai anyagokban és betegtájékoztatókban.
Fontos információ a szakembereknek
Mivel a dabigatránt alkalmazók körében gyakori a magas koleszterinszint, és a betegek jelentős hányada sztatin-kezelésben részesül, lényeges, hogy esetükben a farmakoterápiás kérdésekben a leírt interakciók figyelembevételével szülessen döntés.
A dabigatránt szedő betegek esetében javasolt az alkalmazandó koleszterinszint-csökkentő gyógyszert a szimvasztatinon és lovasztatinon kívüli sztatinok széles választékából kiválasztani. Magyarországon szimvasztatin-tartalmú készítmények különböző néven vannak forgalomban, lovasztatin-tartalmú gyógyszer azonban nincs a gyógyszerkincsben.
Forrás:CMAJ