Milyen szakmáknál fokozott a reumatoid arthritis kockázata?
A különböző foglalkozások közül a betonnal dolgozó építőipari munkásoknál a legnagyobb a reumatoid arthritis kockázata – a megbetegedés pontos kiváltó tényezője azonban ebben az esetben sem ismert.
Az autoantitestek megjelenésével és ízületi károsodásokkal járó reumatoid arthritis pontos oka a mai napig ismeretlen. A genetikai adottságok mellett különféle környezeti tényezők kóroki szerepét valószínűsítik. A dohányzás és a dohányfüst betegség kialakulásában játszott szerepe korábbi vizsgálatok alapján igazoltnak tűnik.
Bizonyos szakmák fokozott reumatoid arthritis rizikót hordoznak
Azok a foglalkozások, amik légszennyezett környezetben való munkavégzéssel járnak, a reumatoid arthritis kialakulásának a kockázatát is fokozzák. Mint az az Arthritis Care & Research folyóiratban publikált eset-kontroll vizsgálat eredményeiből kiderül, az építőipari munkásoknál, a betonnal dolgozóknál a legnagyobb a megbetegedés rizikója.
Több ezer beteg bevonásával végzett tanulmány
Stockholmi kutatók 3522 reumatoid arthritisben megbetegedett, a CCP elleni antitest emelkedett szintje által diagnosztizált kórképű beteg és 5580 egészséges, a kontroll-csoportba sorolt személy foglalkozását és egyéb adatait hasonlították össze. (A CCP kötőszöveti antigén, ami ellen antitest termelődik reumatoid arthritises betegekben. A CCP elleni antitest korai biomarker, ami már évekkel a kórkép klinikai megjelenése előtt megjelenik a vérben. Az antitest a reumatoid arthritises betegek 85-95%-ban kimutatható.)
Az elemzés során a különféle ismert és lehetséges rizikófaktorokat pl. dohányzás, életkor, nem, alkohol-fogyasztás, testtömegindex, képzettségi szint figyelembe vették, azokkal korrigáltak.
Akár háromszoros is lehet a betegség kockázata
Az eset-kontroll tanulmány alapján a kőművesek és betonnal dolgozó munkások körében mintegy háromszor magasabb a reumatoid arthritis kockázata (OR 2,9; CI 95 százalék), mint az egyéb foglalkozásoknál átlagosan. Az elektroműszerészek esetében is viszonylag magas, az átlagoshoz mérten dupla kockázatot mutattak ki (OR 2,1; CI 95 százalék) reumatoid arthritis-re. A nők között a kórházi nővéreknél mutattak ki enyhén, mintegy 30 százalékkal emelkedett rizikót (OR 1,3; CI 95 százalék).
Nem ismert, miért magas az építőipari munkásoknál
Az, hogy milyen kemikáliák tehetők felelőssé a betonnal dolgozó munkások körében megfigyelt magas reumatoid arthritis rizikóért, nem ismert. A „gyanúsított” vegyületek között azbeszt, szilikátok, szerves oldószerek és motor kipufogógázok szerepelnek.
Forrás: Deutsches Aerzteblatt