Milyen COVID-oltást kérnének a magyarok?
Többségben vannak azok, akik beadatnák maguknak a koronavírus elleni oltást, derült ki a Pénzcentrum felméréséből, amelyre több mint 12 ezer olvasó válaszolt. Ugyanakkor sokaknak nem mindegy, honnan szerezné be a kormány a vakcinát.
- Magyarország Kínával, Oroszországgal és Izraellel is egyeztet az oltóanyagvásárlásról
- Megkezdődött az izraeli fejlesztésű koronavírus elleni vakcina klinikai tesztje
- Az EU-ban elérhető oltóanyagoknak meg kell felelniük az uniós minőségi elvárásoknak
- Moszkvában novemberben megkezdődhet a tömeges oltás
Csupán a válaszadók 1,3 százaléka bízna meg kizárólag a keleti (kínai, vagy orosz) fejélesztésű szerekben. Ugyanakkor 20,79 százalék azt mondta, neki igazából mindegy, hogy honnan veszik a védőoltást, beadatná magának. 34,15 százaléknyian vannak azok, akik kizárólag valamilyen nyugati fejlesztésű vakcinával oltatnák be magukat a koronavírus ellen, 43,76 százalék pedig semmiképp nem adatná be a vakcinát, jöjjön az a világ bármely pontjáról.
A Regulatory Focus COVID-19 vakcina-követése szerint az új koronavírus elleni oltóanyagok 2020 végétől 2021 közepéig bárhol piacra kerülhetnek a világban. Eddig a napig azonban mindössze két koronavírus vakcinát hagytak jóvá a hatóságok. Ezek közül az egyik a Sputnik V névre keresztelt oltóanyag, amit a moszkvai Gamelaya Kutatóintézet fejlesztett ki, és az Orosz Föderáció Egészségügyi Minisztériuma hagyta jóvá augusztus 11-én. Ezzel kapcsolatban azonban nemzetközi szintéren a szakérők jelentős aggodalmakat vetettek föl, ugyanis jóváhagyáskor a vakcina még nem vett részt a 3. fázisú klinikai vizsgálatokban. Van azonban egy második oroszországi vakcina is, ami hatósági jóváhagyást kapott, ez az EpiVacCorona névre hallgat, ám ez az oltóanyag is azelőtt kapta meg minisztériumi jóváhagyást, hogy belépett volna a harmadik tesztelési fázisba.
A legfrissebb vakcina-nyomkövetés szerint két oltóanyag van még a klinikai tesztelési fázis 2/3-os szakaszában. Az egyik egy ausztrál-amerikai kollaboráció, és a Bacillus Calmette-Guerin azaz a BCG névre hallgat. Továbbá ugyanebben a szakaszban van a Pfizer és a BioNTech közös munkája, a BNT162 névre keresztelt COVID-19 vakcina is. Ez utóbbi egy európai, amerikai együttműködés eredménye, közli a lap.